Aktualitet dhe Lajme

“ZGJIDHJA E STAMBOLLIT”: Kievi duhet të durojë deri në nëntor për fundin e luftës

Share

“Ukraina është gjithashtu e lodhur nga lufta dhe e shkatërruar demografikisht. Nëse humbën disa qindra mijëra njerëz, duke përfshirë më shumë se 30.000 të vdekur, është një goditje jashtëzakonisht e fortë për një vend që u braktis nga 6 milionë njerëz. Nëse ata hapin fabrika armësh së bashku me aleatët perëndimorë, kush do të punojë në to?

 

2023 ishte një vit lufte që filloi me optimizëm për Ukrainën dhe po përfundon me një realitet të ashpër në të cilin rusët morën iniciativën në fushën e betejës dhe më në fund pushtuan pak më shumë territor sesa humbën në kundërsulmin e Kievit. Edhe pse realisht nuk është një ndryshim i madh, Ukraina hyn vitin e ardhshëm me rreth 18 për qind të territorit të saj nën pushtimin rus, por edhe me një situatë të pafavorshme gjeopolitike në të cilën Perëndimi është gjithnjë e më pak në gjendje të dërgojë ndihmën e nevojshme ushtarake dhe financiare. Cilat janë perspektivat e Kievit në vitin 2024, cilat janë ato të Moskës, në çfarë drejtimi mund të zhvillohet lufta dhe në çfarë kushtesh mund të zhvillohen negociatat, nëse do të ndodhin ndonjëherë, e shpjegon kolumnisti i medias kroate “Jutarnji List” për politikën e jashtme, Zeljko Trkanjec.

FITORJA RUSE

Advertisements

Ai beson gjithashtu se Rusia nuk synon më të pushtojë të gjithë Ukrainën, sepse ata janë të vetëdijshëm se nuk kanë forcë për ta bërë këtë. Në vend të kësaj, ata duan t’i afrohen sa më shumë lumit Dnieper dhe të kontrollojnë sa më shumë territorin ukrainas. “Nëse ka trazira politike në Kiev, atëherë Rusia fillon të veprojë në mënyrë hibride, për të cilën ata janë shumë të mirë. Ato do të nxisnin aktivitetin e opozitës dhe pakënaqësisë së Zelenskyt në shoqëri, dhe ky është momenti kur përballemi me një fitore të vërtetë ruse”, thotë ai.

Trkanjec e përkufizon si më poshtë një “fitore të vërtetë ruse”: “Për Putinin është një fitore nëse arrin të mbajë katër rajonet e pushtuara të Ukrainës. Domethënë, ushtria ruse nuk dëshiron të pushtojë pjesë të Ukrainës që janë fort antiturke. Elementi i dytë do të ishte që Kievi të pranojë negociatat sipas diktimit rus. Po, Putini i ka ulur objektivat e tij, por ai ende nuk e do Ukrainën, e cila është anëtare e Paktit të NATO-s. Dhe nëse Ukraina mbetet neutrale, Rusia ende mund të veprojë negativisht në atë vend”, thotë kolumnisti dhe shton se Moska nuk dëshiron që Kievi të anëtarësohet në BE.

SKENARI I ZI

Trkanjec specifikoi gjithashtu se si do të dukej ai përparim rus, i cili do të çonte në skenarin më të keq për Ukrainën. Sipas tij, kjo do të thotë se rusët do të bëjnë një përparim që ukrainasit nuk arritën ta bënin gjatë kundërsulmimit të tyre. Pastaj ka një ndryshim të plotë në situatën politike, ekonomike dhe morale, thekson ai dhe shton se tashmë 15 për qind e ukrainasve mendojnë se disa territore duhet t’i dorëzohen Rusisë. “Ukraina është gjithashtu e lodhur nga lufta dhe e shkatërruar demografikisht. Nëse humbën disa qindra mijëra njerëz, duke përfshirë më shumë se 30.000 të vdekur, është një goditje jashtëzakonisht e fortë për një vend që u braktis nga 6 milionë njerëz. Nëse ata hapin fabrika armësh së bashku me aleatët perëndimorë, kush do të punojë në to?” Ukraina është në një problem të madh, beson Trkanjec, dhe shton se Rusia nuk dëshiron më të pushtojë Kievin, por kjo është arsyeja pse Vladimir Putin dëshiron një Zelensky të poshtëruar që nënshkruan një marrëveshje paqeje, ashtu siç bëri Hitleri me francezët në 1940, në kohën e Luftës së Dytë Botërore.

NEGOCIATA

Kolumnisti i medias kroate beson se tani një nga mënyrat për Kievin është të vuajë deri në zgjedhjet amerikane në nëntor 2024. “Ata duhet të mbrohen dhe të mos lejojnë Rusinë të bëjë një përparim në fushën e betejës. Dhe për sa i përket negociatave të mundshme, ato janë një opsion nëse ato zhvillohen në bazë të një dokumenti të quajtur Komunikata nga Stambolli. Ai daton nga marsi i vitit të kaluar dhe është relativisht i pranueshëm, dhe më pas Ukraina hoqi dorë nga kjo për shkak të regjistrimeve të krimeve ruse nga Buça, dhe pjesërisht për shkak të nxitjes së Boris Johnson.

Në atë dokument diskutohej se Ukraina do të pranonte neutralitetin, por me garanci sigurie nga Perëndimi. Ndërsa për territorin, do të negociohej pas 10 apo 15 vitesh. Kjo është zgjidhja më e mirë e mundshme, pra ta lëmë për më vonë dhe të mbajmë një referendum pas 10 vjetësh. Sigurisht, nëse të dyja palët angazhohen për këtë, pra, nëse njerëzit thonë se duan të kthehen në Ukrainë, ata do të kthehen në Ukrainë”, thotë Trkanjec.


Huazuar nga Koha.mk

Një kafe nga ju!

Back to top button