Aktualitet dhe Lajme

VIDEO/ Vullkani Marapi ku humbën jetën mbi 20 alpinistë, shpërthen sërish

Share

Vullkani i identifikuar si Marapi në Indonezi ka shpërthyer sërish, me hirin që u ngrit në 1300 metra gjashtë javë pas një shpërthimi fatal.

Vullkani në provincën e Sumatrës Perëndimore shpërtheu të paktën dy herë të dielën, tha agjencia, duke kërkuar evakuimin e njerëzve brenda 4.5 km nga qendra e shpërthimit.

Në dhjetor më shumë se 20 njerëz humbën jetën pasi Marapi, një nga vullkanet më aktivë të Sumatrës, shpërtheu, raporton Reuters.

Mali Marapi është një nga vullkanet më aktivë në Indonezi, i vendosur në Unazën e Zjarrit të Paqësorit me 127 vullkane aktive, më shumë se kudo tjetër në botë.

Ai ka shpërthyer 11 herë në fillim të shekullit të 21-të, me ngjarjen më vdekjeprurëse, ku 60 persona humbën jetën në 1979.
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Artikuj të ngjashëm

Back to top button