Aktualitet dhe Lajme

VIDEO/ Shpërthen vullkani në Islandë

Share

Ka shpërthyer heret në mëngjes një vullkan në jugperëndim të Islandës, sipas njoftimit nga shërbimi meteorologjik i vendit, duke theksuar se ky është shpërthimi i pestë i vullkanit në gadishullin Reykjavik që nga viti 2021.

Shpërthimi i fundit i vullkanit në gadishull filloi më 18 dhjetor, pasi autoritetet evakuuan plotësisht qytetin e Grindavik, me rreth 4000 njerëz dhe urdhëruan mbylljen e llixhave të Lagunës Blu,  një destinacion popullor turistik.

The post VIDEO/ Shpërthen vullkani në Islandë appeared first on Albeu.com.


Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button