Aktualitet dhe LajmeBotaLajmi i funditPërditshmëriPolitikëRajoni

VIDEO/ Mali i Zi me kryeministër shqiptar

Share

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, i ka dërguar propozim Kuvendit të Malit të Zi që mandatar për përbërjen e Qeverisë së re të jetë kreu i URA-s së GP-së, Dritan Abazoviç.

“Përfaqësuesit e GP URA dhe partnerët e tyre politikë më kanë bindur pa mëdyshje se kanë shumicë parlamentare për zgjedhjen e Qeverisë së 43-të të Malit të Zi në Parlamentin e Malit të Zi. Prandaj, mora vendim që mandatin për formimin e Qeverisë t’ia besoj kryetarit të GP URA, z. Abazoviç. I bindur se është në interesin më të mirë të Malit të Zi që sa më shpejt të jetë e mundur qeveria me kapacitet të plotë, veçanërisht për shkak të sfidave shtesë të sigurisë dhe politike të krijuara nga lufta në Ukrainë dhe reflektimi i saj në stabilitetin e rajonit tonë, pres që Parlamenti malazez të të mbajë seancë së shpejti. të vendosë për programin dhe përbërjen e Qeverisë me propozim të kryeministrit”, ka thënë Gjukanoviç në shpjegimin e propozimit.

Në sqarimin e tij, Gjukanoviç thotë se konsultimet për mandatarin për përbërjen e Qeverisë, në të cilat ishin ftuar përfaqësuesit e partive politike të përfaqësuara në Kuvendin e Malit të Zi, kanë përfunduar të hënën, më 28 shkurt 2022.

Gjukanoviç kujton se që nga e premtja, më 25 shkurt, ai ka pasur bisedime me kryetarin e Partisë Socialdemokrate (SDP) Rashka Konjevic, kryetarin e Socialdemokratëve të Malit të Zi (SD) Damir Sehoviq, përfaqësuesit e Lëvizjes Qytetare URA Bozena Jelusic dhe Milos Konatar, kryetar i Partisë Boshnjake (BS) Ervin Ibrahim, Kryetar i Bashkimit Demokratik të Shqiptarëve (DUA) Mehmed Zenko, kryetar i Partisë Demokratike (PD) Fatmir Djek, Kryetar i Alternativës Shqiptare (AA) Niko Djelosaj, kryetar i Forcës Genci Nimanbegu, kryetari i Partisë Liberale (LP) Andrija Popoviq, nënkryetarët e Partisë Demokratike Socialiste Jevta Erakoviq dhe Abaz Dizdareviq, Sekretari i Përgjithshëm Aleksandar Bogdanoviq dhe kreu i klubit të deputetëve të saj në Parlamentin e Malit të Zi, Danijel Živković.

Sipas Gjukanoviqit, partitë e tjera parlamentare nuk kanë shprehur interesim për të marrë pjesë në konsultime për këtë temë.

© SYRI.net

Back to top button