Aktualitet dhe Lajme

Vendet e BE ofrojnë 5 miliardë euro ndihmë për ukrainën

Share

Ambasadorët nga 27 vendet anëtare të BE-së ranë dakord të mërkurën për rishikimin e fondit të Fondit Evropian të Paqes (EPF) në një takim në Bruksel pas disa muaj diskutimesh. Vendet e Bashkimit Evropian janë pajtuar të ofrojnë 5 miliardë euro për ndihmë ushtarake për Ukrainën.

“Mesazhi është i qartë ne do të mbështesim Ukrainën me gjithçka që duhet për të mbizotëruar”, postoi shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell në platformën “X”.

Fondi funksionon si një skemë gjigante e kthimit të parave, duke u dhënë anëtarëve të BE-së rimbursime për dërgimin e municioneve në vende të tjera.

Diplomatët thanë se u gjet një kompromis që lejon fleksibilitet mbi rregullat evropiane të “blerjes” dhe merr parasysh një pjesë të vlerës së ndihmës dypalëshe kur llogariten kontributet financiare të anëtarëve.

“Ky është një tjetër demonstrim i fuqishëm dhe në kohë i unitetit dhe vendosmërisë evropiane në arritjen e fitores sonë të përbashkët Ne presim që vendimi përfundimtar të miratohet në takimin e ardhshëm të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së,” tha ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba.

Sipas diplomatëve, kompromisi do të lejojë fondin të ndihmojë në financimin e një nisme çeke për të blerë qindra mijëra predha artilerie të nevojshme dëshpërimisht nga vendet jashtë Evropës.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button