Bare dhe RestoranteDibra MarketingGuida dhe guiderHostele dhe BujtinaHoteleInformacion TuristikKulinari dhe ArtizanalePërditshmëriPeshkopiProdukte DibreReklameVisit Diber

Tek “Nëna Dashuri Agroturizëm” në Peshkopi

Shërbim dhe ushqim që të lë përshtypje pozitive

Share
Nëna Dashuri Agroturizëm“, e vendosur pikërisht jashtë qytetit të vogël të Peshkopisë, qendrës administrative të rajonit. Vendbanimi në fermë është një ndërtesë trekatëshe e stilit tradicional, buzë rrugës kryesore, më pak se 10 minuta me makinë nga Peshkopia. Nëna Dashuri, ka një fasadë të zbardhur me ballkone druri dhe një përdhesë prej guri, ku shtrihen edhe fillimet e biznesit familjar.

Pikërisht këtu në punishten e tij në vitin 2008 Dashurie Zerja filloi prodhimin dhe shitjen e trahanasë, e cila bëhet nga një brumë i fermentuar me miell dhe kos, dhe jufka si një makaronë tradicionale vendase. Të dyja janë ushqime bazë tradicionale në një rajon ku dimri është i gjatë dhe i ftohtë, megjithëse ky fillimisht ishte vetëm një biznes anësor për të sjellë para shtesë për familjen, fokusi i tyre në cilësinë dhe metodat tradicionale të prodhimit e bëri shumë shpejt jufkën e tyre të popullarizuar në të gjithë rajonin. dhe përtej. Me kalimin e kohës, gamës iu shtuan produkte të tjera dhe Fatosi dhe familja e tij mundën të shisnin lloje të ndryshme reçelash dhe konservash frutash, si dhe turshi dhe lëngje në dyqanin e vogël ngjitur.

   

Në ambientin komod të restorantit, i dekoruar me artikuj të ndryshëm etnografikë, duke përfshirë një divan tradicional, një tavolinë të ulët të stilit osman pranë oxhakut, instrumente muzikore, një djep prej druri për fëmijë, qeramikë dhe enë kuzhine, dhe me pamje nga malet.

Ndërsa menyja e restorantit përmban një shumëllojshmëri të gjerë vaktesh, nga kotelet e qengjit, viçi i pjekur në furrë, bifteku dhe mëlçia, deri tek flija dhe byreku i bërë vetë, specialiteti i shtëpisë është, çuditërisht, një porcion pule me jufka në madhësi familjare. Për të marrë pak shije të gjithçkaje, pjata e mirëseardhjes jashtë menusë e sugjeruar nga stafi i pritjes me një shumëllojshmëri pjatash të ndryshme është gjithashtu një zgjedhje e shkëlqyer.

Tek ky restorant çdo vakt është i detyruar të lërë një përshtypje të qëndrueshme dhe krejt ndryshe. Sikur vetëm për ushqimin tek “Nëna Dashuri Afroturizëm” ia vlen udhëtimi nese keni vendosur te vizitoni Dibrën!

  

Tashmë “Nëna Dashuri Agroturizëm“” është e njohur jo vetëm në Dibër dhe ndër dibranë, por në mënyrë të veçantë nga turistët që shijojnë gatimet e shijshme nga duart e Dashurisë, që nga pula me jufka, në formën e birjani, llallangia, qeshkek, ëmbëlsirat tradicionale si: sheqerpare, shëndetlie, bakllava, hashure, kungull etj.

Mbi restorant, korridoret dhe dhomat e hotelit familjar në katin e dytë krijojnë një ekuilibër të këndshëm mes modernes dhe tradicionales. Dyshemeja me dërrasë prej druri është frymëzuar nga dyshemetë e zakonshme të shtëpive private në rajon, ndërsa qilimat dhe jastëkët shumëngjyrësh i japin korridorit një ndjenjë komode. Tetë dhomat e thjeshta kanë mobilje prej druri, shtretër të rehatshëm dhe disa detaje të bukura dekorative.

Te shumta jane edhe eventet familjare qe organizohen aty, atmosfera e cila mbizoteron tek Nëna Dashurie te krijon pershtypjen dhe ndjesine sikur çdo gje i dedikohet klientit si askund tjeter.

Fabion dhe familja e tij do të vazhdojnë të përpiqen për t’u ofruar mysafirëve të tyre më të mirën e mundshme. përvoja tradicionale dibrane.
Ketu do gjeni nje parking te mjaftueshem per klientet, direkt e ne rrugen nacionale Peshkopi -Tirane

Adresa: Km 1.6, Rruga Peshkopi Tirane, L.Ravna 8301, Albania

Cel: +335699377337

I gjeni ne rrjetet sociale si:

Instagram: nëna dashuri

Facebook page: Nëna Dashuri Agroturizëm

Ja dhe adresa ne google map:

Back to top button