Aktualitet dhe Lajme

Spekulimet se po bëheshin gati për funeralin/ Buckingham Palace: Mbreti Charles do të kthehet së shpejti në detyrë

Share

Mbreti Charles III, i cili po trajtohet për një kancer të pazbuluar, do të kthehet në detyrat publike tha Buckingham Palace në reagim të spekulimeve mediatike e po bëheshin përgatitje për funeralin e mbretit Charles.

Në një deklaratë, Buckingham Palace tha se: “Mbreti do të kthehet së shpejti në detyrat e publikut pas një periudhe trajtimi dhe rikuperimi pas diagnozës së fundit të kancerit.”

“Për të ndihmuar në shënimin e këtij momenti historik, mbreti dhe mbretëresha do të bëjnë një vizitë të përbashkët në një qendër të trajtimit të kancerit të martën e ardhshme, ku do të takojnë specialistë mjekësorë dhe pacientë. Kjo vizitë do të jetë e para në një sërë angazhimesh të jashtme që Madhëria e Tij do të ndërmarrë në javët në vijim.

Angazhimet e tij do të jenë gjithashtu të shpejta për ta parandaluar atë të teprojë gjatë vazhdimit të trajtimit. “Ritmi” do të “kalibrohet me kujdes ndërsa rikuperimi i tij vazhdon, në konsultim të ngushtë me ekipin e tij mjekësor”, tha zëdhënësi i pallati mbretëror.

Planet e tij verore përfshijnë një vizitë shtetërore, ku ai do të presë perandorin dhe perandoreshën e Japonisë.

Princesha e Uellsit zbuloi më 22 mars se ajo gjithashtu ishte diagnostikuar me një kancer të paspecifikuar dhe po i nënshtrohet kimioterapisë parandaluese.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button