Aktualitet dhe Lajme

Si i thuri planet për të zgjeruar konfliktin pa dijeninë e SHBA?

Share

Izraeli ose e vrau Musavin si një paralajmërim për Iranin, duke pasur parasysh mbështetjen e Teheranit për sulmet e Houthive ndaj anijeve në Detin e Kuq, ose si një provokim për të sjellë një përgjigje iraniane që do t’i jepte Izraelit pretekstin për të zgjeruar luftën, ose si një veprim përgatitor për të zgjeruar luftën pavarësisht nga reagimi i Iranit. Secila prej tyre parashikon telashe

 

Komandanti i lartë i Iranit në Siri, Seyed Razi Mousavi, u vra të dielën nga një sulm ajror izraelit në një lagje të Damaskut, sipas agjencisë zyrtare të lajmeve të Iranit, IRNA dhe vëzhguesit të luftës të opozitës me bazë në Britani, Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut. Kjo ka bërë që Teherani të bëjë thirrje për hakmarrje, duke rritur frikën se kjo mund të jetë përplasja që ndez një luftë më të gjerë në Lindjen e Mesme. Izraeli ose e vrau Musavin si një paralajmërim për Iranin, duke pasur parasysh mbështetjen e Teheranit për sulmet e Houthive ndaj anijeve në Detin e Kuq, ose si një provokim për të sjellë një përgjigje iraniane që do t’i jepte Izraelit pretekstin për të zgjeruar luftën, ose si një veprim përgatitor për të zgjeruar luftën pavarësisht nga reagimi i Iranit. Secila prej tyre parashikon telashe.

PARALAJMËRIMI PËR IRANIN

Advertisements

Ka shumë të ngjarë që Izraeli të jetë pas vrasjes së Mousavi-t, pasi ai është i vetmi fuqi me motiv dhe kapacitet për të kryer një vrasje të tillë. SHBA ka kapacitetin, por jo domosdoshmërisht motivin. Inteligjenca amerikane beson se Irani ka qenë aktivisht i përfshirë në shënjestrimin e anijeve në Detin e Kuq nga lëvizja Houthi. Rebelët nga ana tjetër, këmbëngulin se do të vazhdojnë sulmet, pavarësisht kërcënimeve, derisa Izraeli të pushojë bombardimet e tij ndaj Gazës.

Natyrisht, Izraeli refuzon dhe Biden urren të bëjë presion ndaj Izraelit për një armëpushim. Nga këndvështrimi i Izraelit, Irani nuk po paguan një çmim për rolin e tij të supozuar në sulmet në Detin e Kuq. Si rezultat, vrasja mund të jetë një paralajmërim për Iranin se Izraeli ka kapacitetin dhe vullnetin për të kërkuar një çmim nga Irani, edhe në zonat ku iranianët mund të kenë supozuar se janë të sigurt.

ZGJERIMI I LUFTËS

Në një skenar të dytë, vrasja mund të jetë një provokim i qëllimshëm për të shkaktuar një përgjigje iraniane që do t’i jepte Izraelit pretekstin për të zgjeruar luftën. Ndërsa administrata e Bidenit i ka dhënë Izraelit dritën jeshile për të bombarduar Gazën, Biden kundërshton një zgjerim të luftës pasi kjo ka shumë të ngjarë të tërheqë SHBA-në në të. Debati brenda qeverisë izraelite po anon gjithnjë e më shumë drejt zgjerimit të luftës.

Ata kanë mobilizuar tashmë më shumë se 300,000 trupa , dhe ekziston një besim në rritje në Izrael se është thjesht e patolerueshme që Izraeli të jetojë pranë Hezbollahut. Por vrasja e Mousavi-t mund të bëjë që Irani të hakmerret kundër Izraelit nëpërmjet Hezbollahut, dhe Izraeli më pas mund të përdorë veprimin e Hezbollahut si pretekst jo vetëm për të zgjeruar luftën në Liban, por edhe për të detyruar SHBA-në të shkojnë së bashku me të.

PLANI I HAKMARRJES

Ekziston edhe një shpjegim i tretë. Sipas Amwaj Media, Mousavi ishte përgjegjës për lehtësimin e hyrjes së forcave të udhëhequra nga Irani dhe dërgesave të armëve në Siri, si dhe lëvizjen Hezbollah të Libanit. Nëse Izraeli synon të sulmojë Libanin, largimi i Mousavi-t mund të jetë një hap i parë logjik për të ndërprerë armatimin e Hezbollahut si dhe linjat e tij të furnizimit. Sipas burimeve të informuara, është e mundur që Hezbollahu të rrisë veprimet sulmuese dhe të lëshojë raketa kundër pozicioneve dhe fshatrave të IDF-së pak përtej Linjës Blu. Për këtë arsye, autoritetet hebraike urdhëruan evakuimin e rreth 80 mijë banorëve të zonës më të goditur nga sulmet e luftëtarëve të Partisë së Zotit.

Ministri i Mbrojtjes. Yoav Gallant deklaroi se këta njerëz do të mund të kthehen në shtëpitë e tyre vetëm kur situata në kufiri me Libanin do të ndryshojë ” me një veprim të përbashkët, për të cilin ne jemi të interesuar, përndryshe do ta ndryshojmë me aktivitet ushtarak “. Që nga fillimi i konfliktit me Hamasin, ushtria izraelite ka mbajtur një prani të fortë në kufirin me Tokën e Kedrave, duke pasur parasysh aleancën formale midis Hezbollahut dhe organizatës terroriste palestineze. Megjithatë, deri më sot, milicitë pro-iraniane janë kufizuar në inkursione të vogla kundër bazave dhe bastioneve ushtarake, të cilave forcat e Tel Avivit janë përgjigjur me bombardime artilerie dhe sulme ajrore.


Huazuar nga Koha.mk

Një kafe nga ju!

Back to top button