Aktualitet dhe Lajme

Shefi i OKB-së: Shpresoj që Izraeli t’i përmbahet vendimit të GJND-së për Gazën

Share

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha të premten se shpreson që Izraeli të respektojë vendimin e së premtes nga gjykata më e lartë e OKB-së , Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, duke urdhëruar vendin të ndërmarrë veprime për të parandaluar aktet e gjenocidit në Gaza.

Në një deklaratë nga zëdhënësi i shefit të OKB-së , Stephane Dujarric, Guterres përsëriti natyrën ligjërisht të detyrueshme të vendimeve të GJND-së, duke shtuar se ai beson “se të gjitha palët do të zbatojnë siç duhet Urdhrin e Gjykatës”.

Shefi i OKB-së ka bërë thirrje vazhdimisht për një armëpushim humanitar në Gaza, duke shprehur shqetësim të thellë për numrin e lartë të raportuar të viktimave civile dhe situatën “katastrofike” humanitare në enklavë. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu përshëndeti më parë vendimin paraprak mbi akuzën e Afrikës së Jugut për gjenocid si një refuzim të diskriminimit kundër vendit të tij.
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button