Aktualitet dhe Lajme

Sanksionet e SHBA-ve ndaj Iranit, reagon Biden: Qendrojmë të përkushtuar për të rritur presionin ekonomik

Share

Presidenti amerikan Joe Biden ka bërë një deklaratë të shkurtër për sanksionet e sapo shpallura kundër Iranit.

SHBA tha se masat e saj kishin në shënjestër 16 individë dhe dy entitete që mundësonin prodhimin e UAV-ve të Iranit, duke përfshirë motorët që fuqizojnë dronët Shahed të Iranit.

Deklarata e plotë e presidentit

“Më pak se një javë më parë, Irani nisi një nga sulmet më të mëdha me raketa dhe dron që bota ka parë ndonjëherë kundër Izraelit. Së bashku me aleatët dhe partnerët tanë, Shtetet e Bashkuara mbrojtën Izraelin. Ne ndihmuam në mposhtjen e këtij sulmi. Dhe sot, ne po e mbajmë Iranin përgjegjës – duke vendosur sanksione të reja dhe kontrolle të eksporteve ndaj Iranit.

Sanksionet synojnë liderë dhe entitete të lidhura me Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike, ministrinë e mbrojtjes të Iranit dhe programin e raketave dhe dronëve të qeverisë iraniane që mundësoi këtë sulm të pacipë. Ndërsa diskutova me liderët e mi të G7 mëngjesin pas sulmit, ne jemi të përkushtuar të veprojmë kolektivisht për të rritur presionin ekonomik ndaj Iranit. Aleatët dhe partnerët tanë kanë ose do të lëshojnë sanksione dhe masa shtesë për të kufizuar programet ushtarake destabilizuese të Iranit. Gjatë administratës sime, Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar mbi 600 individë dhe entitete – duke përfshirë Iranin dhe përfaqësuesit e tij, Hamasin, Hezbollahun, Houthis dhe Kataib Hezbollah.”
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button