Aktualitet dhe Lajme

Roli i tij historik si kapiteni i Titanik, ndahet nga jeta Bernard Hill!

Share

Bernard Hill, i njohur për rolin e tij historik në filmin Titanik ka ndërruar jetë sot, në moshën 79-vjeçare. Aktori luajti rolin e kapitenit Edward Smith në filmin fitues të Oskarit të vitit 1997 dhe Mbretin Théoden në Lord of the Rings. Roli i tij kryesor ishte në dramën televizive të BBC-së të vitit 1982, Boys from the Blackstuff, ku ai portretizoi Yosser Hughes, një personazh që luftoi dhe shpesh dështoi për të përballuar papunësinë në Liverpool. Hill, i cili ishte nga Mançesteri dhe jetonte në Suffolk, do të kthehej në ekranet televizive në serinë e dytë të The Responder, një dramë e BBC me aktorin Martin Freeman.

Roli i tij historik si kapiteni i Titanik, ndahet nga jeta Bernard Hill!

Një tjetër nga shfaqjet e paharrueshme të Hill-it në TV, ishte në serinë dramatike të vitit 2015 Wolf Hall, përshtatur nga libri i Hilary Mantel për oborrin e Henry VIII. Në trilogjinë epike të Peter Jackson, The Lord of the Rings, Hill iu bashkua kastit për filmin e dytë, të vitit 2002, The Two Towers, dhe u kthye në ekskluzivitet për filmin The Return Of The King të vitit 2003, i cili mori 11 Oscar.

Roli i tij historik si kapiteni i Titanik, ndahet nga jeta Bernard Hill!

Role të tjera në karrierën e gjatë dekadash të Hill përfshinin serialin televiziv të BBC-së të vitit 1976, I, Claudius, një paraqitje në Gandhi të vitit 1982, Shirley Valentine në 1989, Mbreti Scorpion në 2002 dhe filmi i Tom Cruise 2008 Valkyrie.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button