Aktualitet dhe Lajme

“Rai 3 dhe Bild nxorën zbuluar emra të njohur”, investigimi: Çfarë është dosja 184?

Share

Fundjavën që shkoi, emisioni investigativ Report ne Rai 3 riktheu në vëmendje lidhjet okulte të kryeministrit dhe eksponentëve të lartë të mazhorancës parlamentare, me krimin e organizuar. Investigimi mund te konsiderohet një bombë për qeverinë Rama. Afera korruptive dhe bashkëpunim me grupe kriminale, aq sa Shqipëria të quhet një narkoshtet nga televizioni më i madh dhe më i rëndësishëm në Itali. Ndërkohë që mes emrave që u përmendën ishte edhe Artan Gaci, ish deputet, investitor strategjik, bashkëshort i ish-ministres dhe aktualisht deputete e Partisë Socialiste Olta Xhacka.

Ky investigim mes të tjerash solli edhe fakte të tjera të aferave të dyshimta të ciftit Gaci – Xhacka, kësaj radhe me djalin e një ministri të qeverisë Meloni. Në realitet emri i zotit Gaci është përfolur edhe në disa afera të tjera, për të cilat kryebashkiaku i Himarës Jorgo Goro ka përfunduar pas hekurave, ndërsa dy bashkëshortët janë nën hetim nga SPAK. Po në dosjen 184 të Dibrës e cila u mbyll pavarësisht fakteve tronditëse?

Në këtë dosje spikasin veçanërisht tre emra, ai i Damian Gjiknurit, i Ulsi Manjas, ministër i drejtësisë dhe Ymer Lalës, i një personazh tepër i kontestuar nga opozita për tjetërsimin e votës në zonën e tij të influencës.
Pavarësisht se skandali i dosjes 184 u bë publik nga prestigjiozja gjermane Bild, në Shqipëri hetimi u mbyll për mungesë provash.

Por në këtë dosje një rol jo pa rëndësi luan edhe Artan Gaci, i cili shfaqet në disa përgjime. Por përtej këtyre bisedave, të tjera komunikime brenda dosjes 184 janë ende të papublikuara. Mes tyre dhe një telefonatë e regjistruar që ka për protagonistë Artan Gacin dhe Ymer Lalën. Periudha në të cilën po flasin duket se është gjatë dhe pas fushatës elektorale për zgjedhjet e pjesshme vendore në bashkinë e Dibrës. Thuajse të gjitha bisedat mes të dyve kanë të bëjnë me ecurinë e procesit të zgjedhjeve dhe me pritshmëritë tek rezultati që presin të marrin. Dy bashkëbiseduesit përveçse ndajnë halle votash, flasin edhe për personin që nuk guxojnë t’i përmendin as emrin.

Pra Ai, që kuptohet fare qartë se kush është, ka raporte direkte me një personazh kontrovers, që edhe nga bisedat duket se kontrollon dhe ruan votën e socialistëve në zonën e Dibrës. Nuk është e vështirë të kuptohet se e gjithë fushata elektorale në Dibër, është e bazuar në performancën e Ymer Lalës, i cili komunikon si vëlla me Artan Gacin. Këto biseda mes Agacit dhe Lalës, janë vetëm një pjesëz fare e vogël e gjithë asaj çfarë ka ndodhur në Dibër dhe që janë bërë pjesë e dosjes së famshme 184, ku dyshohet për lidhje të forta të krimit të organizuar me politikën.

Kjo dosje e cila ka brenda saj fakte të pakontestueshme të tjetërsimit të votës në Dibër, është mbyllur nga drejtësia për pamjaftueshmëri provash. Por indiciet janë që Spaku ta marrë edhe njëherë në dotë këtë patate të nxehtë, e cila nxjerr zbuluar kryeministrin dhe eksponentë të rëndësishëm të Partisë Socialiste. A do të ndodhë kjo? Mbetet të presim./ Piranjat
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button