Aktualitet dhe Lajme

Presidenti Biden njofton planet për dërgesë ajrore me ndihma në Gaza

Share

Presidenti i SHBA, Joe Biden, njoftoi të premten planet për një dërgesë ushtarake me ushqim dhe furnizime në Gazë. Kjo njoftim u bë një ditë pasi vdekjet e palestinezëve në përpjekje për të siguruar ndihma hodhën dritë mbi një situatë katastrofale humanitare në enklavën palestineze. Biden theksoi se operacioni i dërgesës ajrore do të zhvillohej në ditët në vijim, por nuk ofroi detaje të mëtejshme rreth kohës dhe detajeve të planifikimit.

Vende të tjera, përfshirë Jordaninë dhe Francën, kanë lëshuar tashmë ndihma ajrore në Gaza. Të paktën 576,000 njerëz në Rripin e Gazës – një e katërta e popullsisë së enklavës – janë një hap larg urisë, sipas Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.

Autoritetet shëndetësore të Gazës kanë raportuar se forcat izraelite kanë vrarë më shumë se 100 njerëz gjatë një incidenti kur ata po përpiqeshin të arrinin një kolonë ndihmash pranë qytetit të Gazës herët të enjten. Ky ngjarje ndodhi ndërsa palestinezët po përballen me një situatë gjithnjë e më të dëshpëruar, gati pesë muaj pas fillimit të luftës që nisi me një sulm të Hamasit në Izrael më 7 tetor.

Izraeli fajësoi për shumicën e vdekjeve turmat që vërshuan rreth kamionëve me ndihma, duke thënë se viktimat ishin shkelur ose shtypur. Një zyrtar izraelit tha gjithashtu se trupat “në një përgjigje të kufizuar” më vonë kishin qëlluar mbi turmat që mendonin se përbënin një kërcënim.

Ishte e paqartë nëse njoftimi i Biden ishte i koordinuar me Izraelin. “Ne jemi të vetëdijshëm për lëshimin humanitar”, tha një zyrtar izraelit në Uashington.

Zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti, nuk iu përgjigj një pyetjeje nëse SHBA kishte kërkuar paraprakisht marrëveshjen izraelite për fluturimet ajrore apo po koordinonte përpjekjet me të. OKB-ja dërgoi ndihma në Gazën veriore të rrethuar të premten për herë të parë në më shumë se një javë, tha Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare. OKB-ja dërgoi ilaçe, vaksina dhe karburant në spitalin al-Shifa në qytetin e Gazës.

Programi Botëror i Ushqimit tha 10 ditë më parë se po ndalonte dërgesat e ndihmave ushqimore në Gazën veriore derisa kushtet në enklavën palestineze të lejojnë shpërndarjen e sigurt. Agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë UNRWA tha të premten se gjatë muajit shkurt mesatarisht 97 kamionë mund të hynin në Gaza çdo ditë, krahasuar me rreth 150 kamionë në ditë në janar, duke shtuar: “Numri i kamionëve që hyjnë në Gaza mbetet shumë nën objektivin” prej 500 në ditë”.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button