Aktualitet dhe Lajme

Polonia thërret ambasadorin rus për shkeljen e hapësirës ajrore

Share

Ministria e Jashtme polake thërret ambasadorin rus Sergej Andreev. Shkak për këtë ishte shkelja e hapësirës ajrore polake nga një raketë ruse. Zëvendësministri i Jashtëm i Polonisë Andrzej Szejna tha se raketat ruse kanë hyrë në Poloni për herë të tretë.

“Në këtë drejtim, ministri Radoslav Sikorski do të thërrasë ambasadorin rus për shpjegime. Veprimet tona të mëtejshme varen nga këto shpjegime dhe informacione,” tha zëvendësministri.

Sipas tij, ambasadori rus duhet të paraqitet sot ose nesër në Ministrinë e Jashtme në përputhje me protokollin diplomatik. Mbrëmë Rusia sulmoi edhe një herë Ukrainën me raketa dhe dronë kamikaze. Pushtuesit hodhën 29 raketa lundrimi dhe 28 Shaheds nga aviacioni strategjik.

Shpërthime u dëgjuan në Kiev dhe mbrojtja ajrore rrëzoi pothuajse 10 raketa në kryeqytet. Në rajonin e Lvivit, rusët sulmuan një objekt të infrastrukturës kritike dhe aty shpërtheu një zjarr.

Bëhet e ditur se sot një raketë ruse ka fluturuar në territorin e Polonisë, dhe forcat ajrore janë vënë në alarm. Më vonë, Ministria e Mbrojtjes tha se Polonia do ta kishte rrëzuar raketën ruse nëse do të kishte fluturuar thellë në territor.
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button