Aktualitet dhe Lajme

Përfundon pengmarrja në klubin holandez, arrestohet i dyshuari

Share

Pengmarrja në një klub nate holandez duket se ka përfunduar pasi autori i dyshuar u kap nga policia.

I armatosur me armë dhe eksplozivë, ai mori peng disa persona në Holandë këtë të shtunë. Tre pengje, që besohet se ishin punonjës të klubit të natës u shpëtuan nga efektivët rreth një orë më parë.

Oficerët e armatosur rëndë, mes tyre dhe një negociator, rrethuan një pjesë të qytetit të Ede dhe u kërkuan njerëzve të qëndrojnë larg nga zona. Rreth 150 shtëpi pranë lokalit u evakuuan.

Kryebashkiaku i qytetit Ede, Rene Verhulst, e quajti incidentin një “situatë të tmerrshme”, ndërsa theksoi se është pranë të prekurve dhe familjarëve të tyre.

Ende i paqartë mbetet motivi i pengmarrjes që tmerroi qytetin holandez, por sipas autoriteteve nuk ka të dhëna për terrorizëm.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button