Aktualitet dhe Lajme

Notoi 140 metra nën një liqen të ngrirë, 27-vjeçarja rifiton rekordin botëror

Share

Një rekord mbresëlënës noti ka arritur kroatja Valentina Kafola, duke e rikthyer emrin e saj në krye të renditjes botërore dhe duke lënë pas Jasuko Ozeki nga Japonia, i cili mbajti rekordin për vetëm 36 orë.

Valentina Kafola përshkoi distancën prej 140 metrash nën shtresën e trashë të akullit për një minutë e 40 sekonda. Kafola merr frymë thellë dhe për një minutë e 40 sekonda zhytet dhe noton pa oksigjen nën ujërat e akullta të liqenit Anderselva në Alpet italiane.

Vetëm me ndihmën e një rrokullisjeje të vetme, atletja kroate përshkon një distancë prej 140 metrash nën shtresën e trashë të akullit, duke thyer rekordin botëror të zhytjes së lirë duke dëshmuar forcën, qëndrueshmërinë dhe vullnetin e saj.

Kafola në thelb mori përsëri rekordin e saj botëror, të cilit iu privua për vetëm tre njëzet e katër orë.

“Ndihem shumë mirë. Jam shumë e lumtur që të gjitha përpjekjet e mia dhanë rezultat. Theva rekordin botëror për zhytje të lirë nën akull, i cili është 140 metra dhe jam shumë e lumtur për këtë”, tha ajo.

Rekordi i mëparshëm i Kafola u vendos në vitin 2017. Pak ditë më parë, Yasuko Ozeki, nga Hiroshima e Japonisë, notoi 126 metra pa oksigjen për t’u bërë notari më i mirë në botë pas shtatë vitesh.
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button