Aktualitet dhe Lajme

“Masterplani” për dëbimin masiv të azilkërkuesve, mijëra njerëz anembanë Gjermanisë në protestë kundër partisë së ekstremit të djathtë

Share

Mijëra njerëz anembanë Gjermanisë kanë dalë në rrugë për të katërtën ditë radhazi për të shprehur kundërshtimin e tyre ndaj partisë populiste të ekstremit të djathtë AfD pasi politikanët nga kjo parti u takuan me neo-nazistët për të diskutuar një “masterplan” për dëbimin masiv të azilkërkuesve dhe shtetasve gjermanë me origjinë të huaj.

Ditët e fundit janë zhvilluar protesta në Leipzig, Rostock, Essen dhe Berlin, raporton The Guardian.

Udhëheqja e AfD-së ka kërkuar të distancohet nga tubimi i nëntorit në periferi të Potsdamit, në perëndim të Berlinit, i cili u zbulua nga rrjeti i gazetarisë investigative Correctiv të mërkurën. Megjithatë, disa anëtarë të partisë u përfshinë dhe që atëherë kanë shprehur mbështetjen e tyre për idetë e diskutuara.

Të hënën, Alice Weidel, bashkëkryetarja e partisë, njoftoi se po ndahej me këshilltarin e saj Roland Hartwig, pasi u konfirmua pjesëmarrja e tij në këtë ngjarje. Weidel tha se ajo nuk kishte njohuri për përfshirjen e tij dhe tha se AfD nuk e mbështeste planin e dëbimit.

Anëtarët e partisë thanë se Hartwig, një ish-menaxher i firmës kimike Bayer, i cili kaloi katër vjet si deputet i AfD-së, ishte një anëtar i rëndësishëm dhe i respektuar i AfD-së dhe do të vazhdonte të luante një rol të rëndësishëm në prapaskenë, duke nxitur akuza se vendimi i Weidel kishte ka qenë një lëvizje taktike për t’u dukur për të distancuar veten dhe palën nga ngjarja.

Ndër deputetët që shprehën publikisht mbështetjen e tyre për idetë e diskutuara në takim ishte René Springer, përfaqësues i shtetit të Brandenburgut në qeverinë federale. Në X, ai deklaroi se plani nuk ishte sekret, por ishte një premtim që AfD do ta përmbushte nëse do të vinte në pushtet.

“Ne do t’i kthejmë të huajt në vendlindjet e tyre. Miliona prej tyre. Ky nuk është një plan sekret. Ky është një premtim”, ka shkruar ai.

Mediat gjermane nuk janë përmbajtur në tërheqjen e paraleleve midis takimit të Potsdamit dhe konferencës famëkeqe Wannsee të vitit 1942, kur nazistët e rangut të lartë dhe figura të qeverisë u mblodhën në një vilë buzë liqenit për të diskutuar se si të koordinonin zbatimin e planit nazist për shfarosjen masive të hebrenjtë e Evropës.

Wolfgang Thierse, një ish-president i parlamentit gjerman, i cili konsiderohet një autoritet moral në vend, hodhi peshën e tij pas një nisme për të shqyrtuar mundësinë e ndalimit të partisë për arsye antikushtetutshmërie.

Ai ofroi gjithashtu mbështetjen e tij për një peticion që kërkon të revokojë të drejtat themelore të anëtarëve të shquar të partisë që konsiderohen si armiq të kushtetutës. Një peticion i drejtuar posaçërisht kundër kreut të grupit të Thuringia AfD, Björn Höcke, ka fituar tërheqje që kur u zbulua takimi i Potsdamit dhe deri të martën kishte mbledhur më shumë se 830,000 nënshkrime.

Përfaqësuesit e drejtësisë lëshuan një deklaratë të përbashkët të hënën, duke dënuar takimin.

“Ajo që u imagjinua në një rreth të vogël në Potsdam në nëntor është më shumë se thjesht një vizion i tmerrshëm. Më konkretisht është një sulm ndaj kushtetutës dhe shtetit kushtetues liberal”, thanë Shoqata Gjermane e Gjyqtarëve, Shoqata Gjermane e Juristëve dhe katër organizata të lidhura.

Thierse tha për transmetuesit DLF se “ngritja e shpatullave” ishte një reagim joadekuat ndaj rritjes së AfD-së 11-vjeçare, e cila është rritur në sondazhe muajt e fundit.

“Demokracia jonë është në një gjendje kritike,” tha ai. “Disa nga këto na kujtojnë ngjarjet e 90 viteve më parë. Në vitin 1930, partia naziste ishte 14.15%, dhe tre vjet më vonë ajo ishte në pushtet dhe e kishte hequr demokracinë.”

Parlamenti Evropian do të debatojë mbi ringjalljen e neofashizmit në të gjithë kontinentin, pasi u shtua një pikë axhendë e minutës së fundit për të adresuar një video rrëqethëse nga Italia që dukej se tregonte qindra burra duke bërë përshëndetje fashiste në fillim të këtij muaji.

Debati u fut në rendin e ditës nga Aleanca Progresive e Socialistëve dhe Demokratëve (S&D). Anëtarët e saj ishin “të indinjuar dhe të shqetësuar” nga imazhet, tha në një deklaratë udhëheqësi i S&D, Iratxe García.

“Rritja e neofashizmit është një re e errët që shfaqet nëpër pjesë të Evropës”, ​​tha Garcia. “Është e papranueshme dhe alarmante që në vitin 2024 ne jemi ende dëshmitarë të skenave të tilla”.

García gjithashtu sulmoi kryeministren e Italisë, Giorgia Meloni, për reagimin e saj për këtë çështje. “Ajo që është edhe më shqetësuese është mungesa e pasojave dhe mungesa e një përgjigjeje të qartë dhe vendimtare nga kryeministri,” tha ajo. “Pse Meloni ka zgjedhur heshtjen? Pse ajo nuk i ka dënuar këto imazhe shqetësuese?”

Grupi i Parlamentit Renew Europe i bëri thirrje Melonit të dënojë aktet e përshkruara në video.

“Ndërsa ceremonia tronditëse në Itali është dëshmuar edhe më parë, ajo është tregues i një rritjeje shqetësuese të grupeve të ekstremit të djathtë në të gjithë Evropën”, thuhet në një deklaratë.
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button