Aktualitet dhe Lajme

Kryeministri i Belgjikës: Do të dërgojmë avionë luftarake në Ukrainë, do të paguhet nga asetet e ngrira ruse

Share

Belgjika do të dërgojë avionë luftarakë F-16 në Ukrainë para fundit të vitit, tha të premten kryeministri i vendit.

Duke folur në një konferencë shtypi së bashku me ministrin e Mbrojtjes Ludivine Dedonder, Alexander De Croo tha se kostoja e avionëve luftarakë do të paguhet me asetet e ngrira ruse.

Duke nënvizuar se në Belgjikë ka shumë asete ruse të ngrira, De Croo theksoi se ata përdorin interesin nga këto asete që ukrainasit të mbrojnë kundër Rusisë, duke nënvizuar se avionët në fjalë nuk do të paguhen nga taksapaguesit belgë.

Dorëzimi “sa më shpejt të jetë e mundur”

Megjithëse numri i avionëve luftarakë dhe data e dorëzimit nuk u specifikua, Dedonder tha se dërgesat do të kryheshin “sa më shpejt të jetë e mundur”.

Duke theksuar se vendimi nuk rrezikon sigurinë e vendit, ajo nënvizoi se do të përpiqen t’i dorëzojnë avionët në Ukrainë përpara fundit të vitit.

Ministri i Jashtëm Hadja Lahbib njoftoi vendimin për X, duke thënë: “Belgjika do të forcojë mbrojtjen e Ukrainës duke dërguar F-16 dhe fonde shtesë”.

“Ukrainasit kanë nevojë për ndihmë për të mbrojtur infrastrukturën e tyre jetike. 97% e sulmeve ruse synojnë ndërtesa civile,” shtoi ajo, duke nënvizuar se “të ndihmosh Ukrainën” do të thotë “të mbrohemi”.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button