Aktualitet dhe Lajme

Kryeministri belg humb zgjedhjet dhe njofton me lot në sy dorëheqjen

Share

Kryeministri belg Alexander De Croo ka njoftuar se do të japë dorëheqjen pas humbjes së rëndë që partia e tij pësoi në zgjedhjet evropiane.

“Nga nesër do të jem kryeministër në dorëheqje”, deklaroi De Croo pa i mbajtur dot lotët teksa u mbyllën qendrat e votimit.

Pasi përgëzoi partitë e djathta flamande, ai shtoi: “Unë marr përgjegjësitë e mia, nga nesër do të jem kryeministër në dorëheqje dhe do të përqendrohem në menaxhimin e aktualitetit”.

Partia e qendrës së djathtë, Liberalët dhe Demokratët Flemish të Hapur, pa që numrat e saj të binin pasi mori vetëm 5.7% të votave, sipas sondazheve.

/a.r


Huazuar nga Javanews.al

Back to top button