Aktualitet dhe Lajme

Kontrabandë me gazin e paligjshëm drejt Greqisë, arrestohen 3 shqiptarë, sekuestrohen 200 shishe me freon

Share

Për herë të dytë brenda dy javësh, autoritetet greke ndezën dritën e kuqe në transportin e një ngarkese të madhe me ftohës të lëngshëm me peshë më shumë se dy tonë, të cilën tre shqiptarë të moshës 60, 33 dhe 29 vjeç dhe një 52-vjeçar grek tentuan ta kontrabandonin nga Shqipëria.

60-vjeçari ka transportuar me një kamion 200 shishe me freon, me të cilin kishte kaluar ilegalisht në territorin grek mëngjesin e së enjtes, përmes një kalimi të pambrojtur të kufirit greko-shqiptar.

Në zonën e Follorinës e prisnin një 52-vjeçar dhe një 33-vjeçar, të cilët po monitoronin zonën me makinë dhe 29-vjeçari, i cili ishte në këmbë.

Megjithatë, ata janë pikasur nga efektivët e rojeve kufitare të Kristallopigisë, të cilët kanë kontrolluar kamionin dhe kanë konstatuar se drejtuesi i mjetit nuk kishte dokumente importi, zhdoganimi dhe zhdoganimi për ngarkesën. Kështu ata e arrestuan së bashku me tre të tjerët dhe i dërguan në Prokurorinë Publike në Kastoria të akuzuar për shkelje të Kodit Doganor, ndërsa u sekuestruan shishet freon, kamionin dhe makinën, së bashku me shtatë telefona celularë.

Paraditen e së mërkurës, një tjetër shqiptar u arrestua në zonën e Follorinës, i cili kishte marrë në kufi 201 shishe freon me peshë mbi 2.5 tonë pa dokumentet e kërkuara dhe i transportonte me një kamion, me qëllim futjen në tregun grek.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button