Aktualitet dhe Lajme

Fjalimi i Biden në Ditën e Përkujtimit të të rënëve në SHBA: U mblodhëm për t’iu përkushtuar të ardhmes për të cilën ata luftuan

Share

Presidenti amerikan, Joe Biden Ditën e Përkujtimit mbajti një fjalim ku premtoi se vendi do të vazhdojë punën e të rënëve të kombit drejt krijimit të një bashkimi më të përsosur, “për të cilin ata jetuan dhe për të cilin vdiqën”.

Duke mbajtur komente në një ceremoni solemne përkujtimore në Varrezat Kombëtare të Arlingtonit, Biden tha se çdo brez duhet të sigurojë që sakrifica e anëtarëve të shërbimit të vendit nuk është e kotë.

“Liria nuk është garantuar kurrë”, tha Biden nën qiellin gri në amfiteatrin përkujtimor. “Çdo brez duhet ta fitojë atë, të luftojë për të, ta mbrojë atë në betejën midis autokracisë dhe demokracisë, midis lakmisë së disave dhe të drejtave të shumë njerëzve.

Në këtë ditë, ne u mblodhëm përsëri për të reflektuar, për të kujtuar dhe mbi të gjitha, për t’iu përkushtuar të ardhmes për të cilën ata luftuan, një të ardhme të bazuar në liri, demokraci, mundësi dhe barazi. Jo vetëm për disa, por për të gjithë.”

Para fillimit të ceremonisë, Biden, së bashku me Zëvendës Presidentja Kamala Harris dhe Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin, vendosën një kurorë me lule në Varrin e Ushtarit të Panjohur.

Në fjalët e tij, Biden thirri përvjetorin këtë javë të vdekjes së djalit të tij Beau, i cili shërbeu në Irak dhe vdiq më vonë nga kanceri i trurit që presidenti ia atribuon kohës së tij të vendosur pranë gropave të djegies toksike, për të theksuar rëndësinë e nderimit të shërbimit të ata që erdhën në shtëpi me plagë, përveç të vdekurve.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button