Aktualitet dhe Lajme

Emri/ Trafikonte armë nga Maqedonia e Veriut, arrestohet 33-vjeçari

Share

Në kuadër të operacionit të koduar “Border Crossing”, uniformat blu kanë vënë në pranga një 33-vjeçar, pasi është kapur duke trafikuar armt zjarri  me qëllim shitjen nga Maqedonia e Veriut drejt Shqipërisë.

Evidentohet dhe goditet një rast i trafikimit të armëve nga RMV-ja në Shqipëri.

Sakaq, janë sekuestruar 1 armë zjarri kallashnikov dhe 1 armë gjahu.

Sipas informacioneve policore, në pranga ka rënë 33-vjeçari Shaqir Çela që dyshohet se ka trafikuar armët, nëpërmjet kufirit të gjelbër, me qëllim shitjen.

 “Si rezultat i administrimit të shpejtë të informacioneve të siguruara nga inteligjenca policore, për një shtetas që dyshohet se trafikonte armë nga RMV-ja, specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve të DVP Elbasan, në bashkëpunim me specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Elbasan, finalizuan operacionin policor të koduar “Border Crossing”.

Gjatë operacionit, në fshatin Skroskë, u lokalizua shtetasi Sh. Ç., i cili kishte me vete, 1 armë zjarri kallashnikov dhe 1 armë gjahu. Nga hetimet e deritanishme dyshohet se ai i kishte trafikuar armët, nga RMV-ja në vendin tonë, nëpërmjet kufirit të gjelbër, me qëllim shitjen në Shqipëri.

Në vijim të veprimeve procedurale për rastin, u arrestua në flagrancë shtetasi Sh. Ç., 33 vjeç, banues në Prrenjas, për veprat penale “Trafikimi i armëve dhe i municionit” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”.

Në drejtimin e Prokurorisë, vijon puna për dokumentimin e plotë ligjor të veprimtarisë kriminale të shtetasit Sh. Ç., si dhe për nxjerrjen përpara përgjegjësisë ligjore të shtetasve të tjerë që mund të jenë implikuar në këtë rast”, njofton policia.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Elbasan, për veprime të mëtejshme.
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button