Aktualitet dhe Lajme

Emrat/ U dënua për armëmbajtje pa leje, mësohet se shqiptari drejtonte grupin e trafikut të drogës

Share

Pasi u dënua nga policia për mbajtje pa leje të armëve dhe municioneve, një shqiptarë po përballet gjithashtu me një tjetë akuzë e gjetur nga provat telefonike të mbledhura pas arrestimit të tij të cilat tregonin se shtetasi gjithashtu kishte shitur drogë

Shtetari shqiptar Klejdi Kazani, 24 vjeç, u burgos për shtatë vjet në maj 2022 pasi u kap me një pistoletë dhe municione ndërsa drejtonte një automjet në M1 në Hertfordshire në gusht 2021.

Kazani dhe grupi i tij i krimit – i cili përbëhej nga bashkëqytetarë shqiptarë dhe një bullgar – u hetuan nga oficerët kundër Krimit të Organizuar në Londër – një njësi e përbashkët e Agjencisë Kombëtare të Krimit dhe e Shërbimit Policor Metropolitane.

Kazani pranoi akuzat për armë zjarri dhe u burgos ndërsa ekzaminimi mjeko-ligjor i pajisjeve të tij celulare vazhdoi.

Mesazhet nga telefoni treguan se ai furnizoi me pothuajse 14 kilogramë kokainë me vlerë më shumë se 1 milion paund dhe sasi kanabisi për bashkëpunëtorë të ndryshëm gjatë javëve para arrestimit të tij.

Provat telefonike çuan që Kazani të pranonte veprat e drogës dhe pastrimit të parave në tetor.

Sot, në Gjykatën e Kurorës Southwark, ai u dënua me pesë vjet të tjera.

Të gjithë bashkëpunëtorët e Kazanit janë dënuar edhe për vepra droge.

Shtetasi bullgar Emil Spasov, 33 vjeç, nga Kingston-upon-Thames, po drejtonte makinën në momentin e arrestimit të Kazanit. Spasov transportoi 6.1 kilogramë kokainë në nëntë udhëtime, duke përfshirë adresat në Brighton, Londër (kodet postare HA8, N5 dhe SË2) dhe Oksford. Ai trajtoi gjithashtu 148,000 £ në para të gatshme, të cilat ishin fitime nga tregtia e drogës. Ai u burgos për pesë vjet e katër muaj.

Olklen Perzhilla, 23 vjeç, nga Edmonton, Ervis Axhami, 37 vjeç, nga Hertfordshire, dhe Mariklen Bello, 32 vjeç, nga Greenwich, gjithashtu shpërndanë kokainë në disa raste në adresat në Brighton dhe Londër. Ata u dënuan përkatësisht me katër vjet, tre vjet e tetë muaj dhe gjashtë vjet burg.

Oficerët e OCP-së arrestuan Spasovin, Axhamin dhe Perzhillan në adresat e shtëpive të tyre më 13 dhjetor 2022 dhe Bellon në një stacion policor në juglindje të Londrës disa ditë më vonë pasi u dorëzua. Të gjithë u akuzuan për vepra droge dhe transferim të pasurisë kriminale.

Oficerët që kontrolluan shtëpinë e Axhamit gjetën 20,000 £ para të gatshme, të cilat ishin futur midis frigoriferit dhe një komodine me sirtarë kuzhine, dhe një sasi të vogël kanabisi bimor në një raft.

Kryeinspektori Ben Mahoney, nga Partneriteti i Krimit të Organizuar, tha se “Klejdi Kazani kishte lidhje me tregtarët e drogës në shumë vende dhe punësonte anëtarë të këtij grupi të krimit të organizuar për të përhapur kokainë në të gjithë Londrën dhe në juglindje.

“Përveç rrezikut të konsiderueshëm për përdoruesit, këto droga do të kishin nxitur padyshim dhunën, frikësimin dhe shkeljet e tjera në këto komunitete”, tha ai.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button