Informacion TuristikLajme nga DibraLajmi i funditPërditshmëriPeshkopiShqipëriaVisit Diber

Doli ne treg ajo që të shëron, Boronica e Dibrës

Share

Boronica në vendin tonë gjendet në forma të egra në zonat me klimë të freskët dhe në mënyrë të
veçantë në tokat acide të pyjeve të Dibres, si ne bjeshket e Korabit, te Rabdishti ose Cerjani dhe ne bjeshken e Hinoskes siper fshatit Ilnice.

Gjate muajit korrik deri ne fund te muajit gusht , cdo dite gjejme tregtaret qe jane edhe vjeles njekohesiht, te cilet pasi ngrihen ne oret e para te mengjesin, vijne ne hyrje te bulevardit Elez Isufi duke sjellur boronicen e fresket nga malet e Dibres .

Boronica konsumohet edhe si frut, si shurup, si recel por edhe si caj kur thahet.

Te shkruash per vlerat kuruese te saj jane pafund andaj sa pini makjato gjithe kohen bleni frutin qe ju shpeton jeten.

Adresa , sa futesh ne Bulevardin e Peshkopise

Adresa ne google map

 

 

 

Një kafe nga ju!

Back to top button