Aktualitet dhe LajmeBotaLajmi i funditPërditshmëri

Dalin mesazhet e 506 mijë shqiptarëve, ekspertët japin alarmin

Share

Ekspertet e IT dhe ata se sigurise kane dhene alarmin per vjedhjen e bisedave te me shume se 500 mije shqiptareve ne Whatsapp.

Eksperti i IT Gent Progni shkruan:

Dalin mesazhet e 506 mijë shqiptarëve, ekspertët japin alarmin

 

500k numra shqiptare dhe te gjitha bisedat e tyre ne whatsapp jane per shitje ne darkweb, bashke me shume shtete te tjera.

Ky mund te jete nje nga rrjedhjet me te medha te te dhenave qe prek drejtperdrejt privatesine e perdoruesve… shqiptareve ju ka mbetur vetem pass i facebook pa dale, vetem nese sja kan cuar dikujt ne whatsapp.

Ervin Karamuço ka bërë me dije se ky akt është një tjetër dëm katastrofik i privatësisë.

“506 mijë shqiptarëve, përdoruar të aplikacionit WhatsApp, po ju shiten në darkweb të gjitha komunikimet që kryer gjatë vitit të kaluar.

Një tjetër dëm katastriofik i privatësisë…”, shkruante ai në një postim në Facebook.

Kjo nuk është hera e parë që shqiptarëve u dalin të dhënat nga hakerimet e kryera, duke përfshirë të dhënat mbi pagat, targat dhe kartat e identitetit.

Huazuar nga Lajmifundit.al

Një kafe nga ju!

Back to top button