Aktualitet dhe Lajme

Brahim Diaz zgjedh të përfaqësojë Marokun dhe jo Spanjën

Share

Brahim Diaz, i lindur në Malaga nga prindër spanjollë, kishte ëndërruar të përfaqësonte Spanjën gjatë gjithë jetës së tij, por, pasi u lodh duke pritur për një telefonatë nga shefi i ekipit kombëtar, Luis de la Fuente, ai ka ndryshuar mendje – sipas Marca, shkruan AlbEu.com.

Marca detajon se si presidenti i Federatës Marokene të Futbollit dhe delegati i ministrit maroken për buxhetin, Fouzi Lekjaa, kishte bërë përpjekje të konsiderueshme për të bindur Diazin të ndryshonte besnikërinë.

Edhe pasi përfaqësoi Spanjën në nivelin e të rinjve, lojtari madrilen nuk ndjeu të njëjtin nivel dashurie nga Spanja dhe De la Fuente.

Spanja tani do të humbasë talentin, i cili në moshën vetëm 24-vjeçare, mund të kthehet ende në një nga lojtarët kryesorë te Real Madrid.

Diaz ka pasur një karrierë deri më tani, por ka filluar të shfaqë talentin e tij tashi. Ndërkohë, Maroku do të fitojë një perlë.

Ai do të ketë mundësinë të bëjë debutimin e tij ndërkombëtar për Marokun kundër Angolës më 22 mars nëse thirret nga skuadra e Marokut.

Brahim Diaz do të rikthehet në Madrid ku do të rifillojë gjuetinë e tyre për titullin e La Ligës, ata janë shtatë pikë para, pas fitores të së dielës kundër Celta Vigos. /AlbEu.com/
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button