Aktualitet dhe Lajme

Bilanci i ri i sulmit në Afganistan/ Të paktën 20 persona të vrarë

Share

Të paktën 20 persona u vranë në një sulm në Kandahar, në jug të Afganistanit, sipas spitalit në qytetin Kanda.

Autoritetet talebane i qëndruan raportit të tre të vdekurve dhe 12 të plagosurve, të cilin e raportuan në mëngjes pas një sulmi para një banke, të cilin ia atribuan grupit xhihadist të Shtetit Islamik.

Sulmi ka ndodhur në filialin e bankës private “New Kabul Bank”, në kohën kur njerëzit prisnin në radhë për pagat e tyre.

Vetëm gjatë këtij muaji, nga sulmet e talibanëve në këtë provincë kanë vdekur më shumë se 100 zyrtarë policorë dhe ushtarë afganë.

Forcat e sigurisë afgane janë përballur me talibanët dhe grupe tjera militante prej tërheqjes së numrit më të madh të trupave të NATO-s nga ky shtet më 2014.

Presidenti i Afganistanit, Ashraf Ghani ka thënë gjatë këtij muaji se gati 29,000 policë dhe ushtarë afganë janë vrarë nga fillimi i vitit 2015, periudhë në të cilën autoritetet afgane kanë marrë përgjegjësinë për sigurinë e shtetit.

Gjatë po kësaj periudhe, ai ka thënë se janë vrarë edhe 58 amerikanë.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button