Aktualitet dhe Lajme

Anëtarësimi i Suedisë në NATO pritet të miratohet nga parlamenti turk brenda javës

Share

Parlamenti i Turqisë planifikon të votojë për anëtarësimin e Suedisë në NATO “këtë javë”, tha një zyrtar i lartë i qeverisë turke për Bloomberg të hënën.

Në të njëjtën kohë, një tjetër burim parlamentar theksoi se debati për aplikimin e Suedisë mund të nisë edhe të martën.

Partia e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, e cila mban shumicën në parlament së bashku me aleatin e saj nacionalist Devlet Bakhceli, do të kërkojë miratimin parlamentar për të ratifikuar hyrjen e shumëpritur të vendit nordik në aleancë, tha zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti.

Nëse edhe Turqia jep dritën jeshile, atëherë Hungaria do të jetë pengesa e fundit për zgjerimin e bllokut.

Komisioni i punëve të jashtme të parlamentit turk miratoi kandidaturën e Suedisë muajin e kaluar në hapin e parë të procesit të ratifikimit.

Duhet gjithashtu miratimi i plotë parlamentar përpara se protokolli të nënshkruhet në ligj nga Presidenti Tajip Erdogan./albeu.com
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button