Aktualitet dhe Lajme

Amnesty International: Ushtria izraelite po kryen krime lufte në Gaza me armatim amerikan

Share

Paul O’Brien, drejtori ekzekutiv i Amnesty International USA, tha se forcat izraelite në Gaza po kryejnë krime lufte kundër popullit palestinez duke përdorur “municione të prodhuara nga SHBA”.

Në një postim në mediat sociale, O’Brien deklaroi se kërkimet nga grupi global i të drejtave tregojnë se krimet e luftës po kryhen në territorin palestinez nga forcat izraelite dhe SHBA duhet të ndalojë dërgimin e armëve në Izrael.

O’Brien falënderoi gjithashtu 37 anëtarë të Kongresit të SHBA që votuan kundër projektligjit të armëve të Izraelit që do të shohë 26.38 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për forcat izraelite.

Paketa e ndihmës ushtarake amerikane, sipas raporteve, do të rimbushet me raketa për sistemet mbrojtëse të Iron Dome të Izraelit dhe David’s Sling, do të rrisë furnizimet ushtarake në mes të luftës së Izraelit në Gaza dhe do të sigurojë rreth 3.5 miliardë dollarë për “sistemet e avancuara të armëve” midis dispozitave të tjera.Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button