Aktualitet dhe Lajme

Zelensky refuzoi propozimin e Putin për armëpushim, Medvedev: Koha për kompromis po mbaron

Share

Rusia ka kërkuar vazhdimisht të zgjidhë krizën e Ukrainës përmes mjeteve diplomatike që nga viti 2014, por Kievi dhe mbështetësit e saj perëndimorë janë përgjigjur gjithmonë ose me “manipulim” ose “mashtrim”, pretendoi të premten ish-presidenti rus Dmitry Medvedev.

Tani që propozimi i fundit i paqes është ofruar nga Rusia, koha për kompromis po mbaron, paralajmëroi ai.

Kievi është gati të përballet me një “skenar katastrofik”, tha Medvedev, i cili aktualisht shërben si zëvendëskryetar i Këshillit të Sigurimit Rus, në një deklaratë të publikuar në llogarinë e tij në mediat sociale. Ish territoret ukrainase Kievi ende pretendon se janë bërë zyrtarisht pjesë e Rusisë si rezultat i referendumeve të mbajtura atje në vitin 2022, vuri në dukje Medvedev. “Dhe kjo është përgjithmonë.”

Tani, Moska do të pranojë bisedimet e paqes vetëm nëse merret parasysh ky fakt, shtoi ai.

Zyrtari po i referohej propozimit të fundit të paqes të paraqitur nga Presidenti Vladimir Putin gjatë takimit të tij me diplomatë të lartë rusë të premten.

Moska po kërkon që Kievi të tërheqë trupat e tij nga të gjitha rajonet dhe të heqë dorë nga planet e tij për t’u bashkuar me NATO-n. Në këmbim, Rusia është e gatshme të urdhërojë një armëpushim dhe të fillojë bisedimet në momentin që zyrtarët ukrainas bien dakord për këto kushte.


Huazuar nga Javanews.al

Back to top button