Aktualitet dhe LajmeLajmi i funditPërditshmëriShqipëria

Zbulohet në lumin Mat spiranca 1500-vjeçare që i përkiste një anie të tonazhit të rëndë

Share

Një spirancë e lashtë është gjetur në lumin Mat, pikërisht në zonën e Skurajt në Kurbin.

Spiranca dyshohet se i përkiste një anie të tonazhit të rëndë, e cila lundronte mbi lumin Mat, shekuj më parë kur ai ishte i lundrueshëm.

Sipas asaj që transmeton ‘Top Channel’, Spiranca është vënë re nga një i ri në muajin gusht teksa po lahej në lumë me miqtë e tij. Sipas Ded Margjonit, specialist i trashëgimisë kulturore, e veçanta e kësaj spirance është zinxhiri i saj rreth 6.6 m i gjatë, që tregon së është përdorur nga anije e tonazhit të rëndë. Zinxhirët janë të ngjitur me nxehje dhe ky zbulim konsiderohet i rëndësishëm.

Kjo spirancë sipas specialistit të Trashëgimisë Kulturore në Lezhë, Ded Margjoni, mendohet se i përket  shekullit të 5-6 në periudhën kur lumi Mat ishte i lundrueshëm.

Kjo nuk është hera e parë që gjenden objekte të tilla pranë këtij lumi ku njëra prej tyre gjendet në muzeun historik të Lezhës.

Ndiqeni videon ne Top Channel

Një kafe nga ju!

Back to top button