Aktualitet dhe Lajme

Trafikoi rreth 14 kg kokainë, i riu shqiptar dënohet edhe me 5 vite burg/ Kush janë anëtarët e tjetër të dënuar të bandës shqiptare (Emrat)

Share

Një furnizues droge i dënuar më herët për armë zjarri në Londër do të kalojë edhe më shumë kohë pas hekurave pasi ka shitur kokainë me vlerë 1 milion £.

Shtetasi shqiptar Klejdi Kazani, 24 vjeç, u burgos për shtatë vjet në maj 2022 pasi u kap me një pistoletë dhe municione ndërsa po ngiste në M1 në Hertfordshire në gusht 2021.

Tani, mesazhet nga telefoni i tij treguan se Kazani furnizoi pothuajse 14 kilogramë kokainë dhe kanabis për shumë bashkëpunëtorë gjatë javëve para arrestimit të tij. Provat telefonike e çuan atë në pranimin e veprave penale të drogës dhe pastrimit të parave në tetor.

Gjykata e Southwark e dënoi atë me pesë vjet të tjera. Oficerët që kontrolluan shtëpinë e Ervis Axhamit, bashkëpunëtorit të tij, gjetën 20,000 £ para të gatshme, të cilat ishin futur midis frigoriferit dhe një komodine kuzhine, dhe një ‘sasi të vogël’ kanabisi bimor në një raft.

Kazani dhe grupi i tij i krimit, i cili përbëhej nga bashkëkombës shqiptarë dhe një bullgar, u hetuan nga oficerët e Partneritetit të Krimit të Organizuar të Londrës. Kazani pranoi akuzat për armë zjarri dhe u burgos në vitin 2022 ndërsa ekzaminimi mjeko-ligjor i pajisjeve të tij celulare vazhdoi.

Të gjithë bashkëpunëtorët e tij janë dënuar edhe për drogë. Shtetasi bullgar Emil Spasov, 33 vjeç, drejtonte makinën në momentin e arrestimit të Kazanit. Spasov transportoi 6.1 kilogramë kokainë në nëntë udhëtime, duke përfshirë adresat në Brighton, Londër dhe Oksford. Ai trajtoi gjithashtu 148,000 £ para të gatshme, të cilat ishin fitime nga tregtia e drogës. Ai u burgos për pesë vjet e katër muaj.

Shpërndarja e drogës ‘ushqyen dhunën, frikësimin dhe vepra të tjera’

Olklen Perzhilla, 23 vjeç, Ervis Axhami, 37, dhe Mariklen Bello, 32 vjeç, gjithashtu shpërndanë kokainë në disa raste në adresat në Brighton dhe Londër. Ata u dënuan përkatësisht me katër vjet, tre vjet dhe tetë muaj dhe gjashtë vjet burg. Oficerët e OCP-së arrestuan Spasovin, Axhamin dhe Perzhillan në adresat e shtëpive të tyre më 13 dhjetor 2022 dhe Bello në një stacion policor të Londrës Juglindore disa ditë më vonë pasi u dorëzua. Të gjithë u akuzuan për vepra droge dhe transferim të pasurisë kriminale.
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button