Aktualitet dhe Lajme

Skandal diplomatik/ Kryeministri malazez u vonua 4 minuta, presidenti bullgar lë takimin

Share

Presidenti bullgar Rumen Radev u largua nga një takim i planifikuar me kryeministrin e Malit të Zi, të hënën në Podgoricë sepse Milojko Spajiq u vonua 4 minuta. Radev, i cili kryesonte delegacionin takoi fillimisht homologun e tij Jakov Milatoviq dhe më pas duhet të takonte kreun e qeverisë malazeze, por ai dështoi. Kjo sepse Spajić nuk u shfaq menjëherë sapo Radev mbërriti në selinë e kryeministrisë dhe më pas ai refuzoi të priste.

“Me gjithë agjendën e tij të ngjeshur, kryeministri dëshironte të takohej me presidentin Radev gjatë vizitës së tij zyrtare në Mal të Zi” – tha një zëdhënës i qeverisë malazeze për POLITICO. Sipas tij, takimi i mëparshëm i Spajiq “zgjati tre minuta më shumë se sa ishte planifikuar” ndërsa delegacioni bullgar “u largua nga ndërtesa e qeverisë pas 4 minutash pritjeje” – tha zëdhënësi.

Takimi duhet të ishte mbajtur në Villa Gorica, vendi i zakonshëm i qeverisë për takime me krerët e shteteve të huaja, por objekti po përdorej nga presidenti, shtoi zëdhënësi. “Është krejtësisht e natyrshme që kreu i shtetit të refuzojë një takim për të cilin mikpritësi nuk është gati”, – tha një zëdhënës i Radev për gazetën bullgare Dnevnik. Zyra e Radev nuk iu përgjigj kërkesës së POLITICO-s për një koment.

Gjatë vizitës së tij dyditore, Radev shprehu mbështetjen e Bullgarisë për anëtarësimin e Malit të Zi në Bashkimin Evropian. “Bullgaria vlerëson jashtëzakonisht shumë marrëdhëniet e shkëlqyera me Malin e Zi, partneritetin tonë konstruktiv, qëllimet e përbashkëta dhe vlerat e përbashkëta brenda kornizës së NATO-s, dhe besoj se shumë shpejt, edhe në kuadër të BE-së”, – tha ai në një konferencë për shtyp pas takimit me Milatoviq.

Sipas mediave vendase, kjo nuk është hera e parë që Spajić nuk paraqitet në një takim me një personalitet të huaj. Në mars ai kundërshtoi kryetarin e bashkisë së Lubjanës, Zoran Jankoviç, i cili priti gjysmë ore për një takim përpara se të largohej, raportoi gazeta malazeze Dan. Spajić, një ish-bankier 36-vjeçar i Goldman Sachs, u zgjodh tetorin e kaluar dhe tani është kryeministri më i ri në Evropë. ©LAPSI.alHuazuar nga Lapsi.al

Back to top button