Aktualitet dhe LajmeBotaLajmi i funditPërditshmëri

Rusia vendos armëpushim, banorët ukrainas kanë 5 orë kohë të largohen

Share

Rusia ka vendosur armëpushim të përkohshëm, duke u dhënë banorëve 5 orëve që të largohen.

Media shtetërore ruse ka pretenduar se trupat e saj do të “heshtin” në dy qytete kyçe nga ora 7 e mëngjesit për të lejuar evakuimin e civilëve.

Pretendimi nga ushtria ruse për armëpushimin në Mariupol dhe Volnovakha nuk u verifikua menjëherë nga Ukraina dhe është e paqartë se sa do të zgjaste.

Por agjencia ruse e lajmeve RIA ka cituar që atëherë ministrinë ruse të mbrojtjes të thotë se trupat e saj do të vazhdojnë një ofensivë të gjerë në vend.

Ndërkohë, presidenti Volodymyr Zelensky ka thënë se NATO do të jetë përgjegjëse për vdekjet e ukrainasve për shkak të refuzimit të saj për të ndihmuar Kievin të mbrojë qiellin e tij nga avionët luftarakë rusë.

“Të gjithë njerëzit që vdesin nga kjo ditë e tutje do të vdesin gjithashtu për shkak të jush, për shkak të dobësisë suaj, për shkak të mungesës tuaj të unitetit,” tha ai në një fjalim natën.

NATO hodhi poshtë kërkesën e Zelenskit për një zonë ndalim-fluturimi për të shmangur tërheqjen në konflikt me Rusinë, por presidenti ukrainas tha se aleanca “i ka dhënë dritën jeshile” një fushate të përshkallëzuar ajrore ruse. /lajmifundit.al/

 

 

Back to top button