Aktualitet dhe Lajme

Rusët montojnë kokë të dytë në raketat Kh-101, Britania: Është përgjysmuar rrezja e sulmeve

Share

Inteligjenca ushtarake britanike raporton se Forcat Hapësinore Ajrore Ruse kanë filluar të vendosin një kokë të dytë luftarake në raketat e tyre kryesore të lëshuara nga ajri Kh-101.

Sipas raporteve të inteligjencës, komandantët rusë të raketave ajrore me rreze të gjatë kërkuan të modifikonin sistemet e tyre për tre arsye gjatë konfliktit.

E para, për të rritur mbijetesën e tyre, sepse mbrojtja ajrore ukrainase po kapte shumë raketa, por edhe për të rritur efektivitetin e tyre e për të fituar aftësi për të përdorur raketa më të vjetra, pasi mjetet më moderne u përdorën në fillim të konfliktit.

Sipas inteligjencës britanike, modifikimi i ri i raketave “ndoshta ka përgjysmuar rrezen e tyre”.

Sidoqoftë, aviacioni rus me rreze të gjatë nuk ka nevojë të përdorë gamën e plotë të raketave të tij për të goditur objektivat në të gjithë Ukrainën, thekson shërbimi i inteligjencës.

Në raport thuhet më tej se koka e dytë e luftës është projektuar për rritjen e fragmentimit të objektivit, gjë që do ta bënte atë më efektive për goditjet kundër objektivave të pafortifikuara.

/a.r


Huazuar nga Javanews.al

Back to top button