Aktualitet dhe Lajme

Precedentët, dy rastet e rrëzimit të avionëve të presidentëve iranianë

Share

Lajmi për rrëzimin e helikopterit në të cilin udhëtonte Ebrahim Raisi ka tërhequr vëmendjen për precedentin e rrëzimit të avionit në të cilin ishin përfshirë në të kaluarën dy presidentë iranianë: Abolhassan Banisadr, presidenti i parë i ndjerë i Republikës Islamike të Iranit dhe Skifter Mahmud Ahmadinexhad.

Në gusht të vitit 1980, në sfondin e përshkallëzimit të tensioneve me Irakun e Saddam Huseinit, helikopteri ushtarak me të cilin po udhëtonte Banisadr, në një zonë kufitare, pati probleme teknike që shkaktuan humbjen e kontrollit të pilotit: avioni u rrëzua, por presidenti shpëtoi pothuajse i padëmtuar.

Më 2 qershor 2013, helikopteri që mbante Ahmadinexhadin dhe një grup zyrtarësh qeveritarë u detyrua të bënte një ulje emergjente në një rajon malor në veri të Iranit. Piloti ka arritur ta ul mjetin në mënyrë të sigurt në malin e Alborzit dhe nuk ka të lënduar. Ahmadinexhad ishte në rrugën e tij për të inauguruar tre projekte rrugore në provincën Mazandaran.


Huazuar nga Javanews.al

Back to top button