Aktualitet dhe Lajme

“Panzerat” kërkojnë të marrin hak për finalen e vitit 1992, publikohen formacionet zyrtare të takimit Gjermani-Danimarkë

Share

Gjermania luan me Danimarkën në Dortmund, në sfidën e dytë të fazës së 1/8-ave të Europianit.

Organizatorët duan ta konfirmojnë veten si pretendent në shtëpinë e tyre, teksa nuk ka vend për gabime. “Panzerat” vijnë si vendi i parë në Grupin A, aty ku e mbyllën me 7 pikë.

Nga ana tjetër, danezët vijnë nga tre barazime në Grupin C, ku e mbyllën të dytët pas Anglisë.

Ky takim është i veçantë dhe për të dyja skuadrat, të cilat kujtojnë finalen e Euro 1992, aty ku Danimarka mposhti në finale 0-2 Gjermaninë.

FORMACIONET ZYRTARE:

GJERMANIA: Neuer, Kimmich, Rudiger, Schlotterbeck, Raum, Andrich, Kroos, Musiala, Gundogan, Sane, Havertz.

Trajner: Julian Nagelsmann

DANIMARKA: Schmeichel, Andersen, Christensen, Vestergaard, Bah, Delaney, Hojbjerg, Maehle, Eriksen, Skov Olsen, Hojlund.

Trajner: Kasper Hjulmand


Huazuar nga Javanews.al

Back to top button