Aktualitet dhe Lajme

OKB: 5 milionë njerëz të rrezikuar nga uria për shkak të luftës në Sudan

Share

Rreth 5 milionë njerëz në Sudan mund të përballen me “pasiguri katastrofike ushqimore” në muajt e ardhshëm ndërsa luftimet vazhdojnë midis gjeneralëve rivalë, sipas shefit humanitar të OKB-së, Martin Griffiths.

Ai shtoi se konflikti midis ushtrisë sudaneze dhe milicisë së Forcave të Mbështetjes së Shpejtë ka pasur një ndikim të rëndë në prodhimin bujqësor, ka ndërprerë tregtinë, ka shkaktuar rritje të çmimeve dhe ka penguar rrjedhën e ndihmës humanitare.

“Pa ndihmë urgjente humanitare dhe akses në mallrat bazë… pothuajse 5 milionë njerëz mund të rrëshqasin në pasiguri katastrofike ushqimore në disa pjesë të vendit në muajt e ardhshëm,” shkroi Griffiths në një shënim drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së të premten.

Kombet e Bashkuara kanë bërë thirrje për akses të papenguar në zonat e prekura nga lufta civile.

“Organizatat e ndihmave kërkojnë akses të sigurt, të shpejtë, të qëndrueshëm dhe të papenguar – duke përfshirë përgjatë vijave të konfliktit brenda Sudanit,” tha të premten zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, Stephane Dujarric.

“Mobilizimi masiv i burimeve nga komuniteti ndërkombëtar është gjithashtu kritik,” shtoi ai.

Jill Lawler, shefi i urgjencës në Sudan për agjencinë e OKB-së për fëmijë UNICEF, tha se kishte rezerva të mjaftueshme ndihme në Port Sudan, por problemi ishte marrja e ndihmës nga atje për njerëzit në nevojë. Gati 730,000 fëmijë sudanezë mendohet se vuajnë nga kequshqyerja e rëndë, tha Griffiths, duke përfshirë më shumë se 240,000 në rajonin e largët të Darfurit.

Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së ka paralajmëruar se lufta rrezikon “të shkaktojë krizën më të madhe të urisë në botë”.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button