Aktualitet dhe LajmeBotaPërditshmëriPolitikë

Joe Biden ka fituar zgjedhjet presidenciale në SHBA.

Share

Joe Biden fiton zgjedhjet për President në SHBA!

Biden1

Joe Biden ka fituar zgjedhjet presidenciale në SHBA. Ai ka kaluar zyrtarisht 270 vota elektorale duke shkuar në 284.

Sipas mediave amerikane, Biden ka fituar fushë-betejën e Pensilvanisë që i siguron mjaft vota elektorale sa për të tejkaluar limitin prej 270 votash elektorale që i duhen për t’u shpallur President.

Priten ende rezultatet e në disa shtete të tjera si Georgia dhe Nevada ku ende vijon numërimi teksa edhe në këto shtete ku sërish Biden është në avantazh.
Trump ka paralajmëruar se i ka fituar zgjedhjet, por ato janë manipuluar, teksa duket se do i çojë me të gjitha gjasat në Gjykatë. Në rast konfirmimi, Biden do të jetë Presidenti i 46-të i SHBA, teksa Trump e mbyll rrugëtimin e tij me vetëm 1 mandat 4-vjeçar.

Source link

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button