Aktualitet dhe Lajme

Historike, Arabia Saudite merr pjesë për herë të parë në “Miss Universe”

Share

Arabia Saudite do të marrë pjesë për herë të parë në konkursin Miss Universe, duke e bërë atë një ngjarje historike për vendin islamik.

Ky është një hap tjetër për Arabinë Saudite, e cila ka hequr petkun e saj konservator nën Princin e Kurorës Mohammed bin Salman Al Saud.

Modelja 27-vjeçare, Rumy Alqahtani e bëri publik lajmin në postimin e saj në Instagram se ajo do të përfaqësojë mbretërinë në një nga konkurset më të njohura në botë.

Modelja shpërndau edhe disa foto të sajat, ku shihet e veshur me një fustan pa rripa. Bashkë me fotot ajo ka shkruar:

“Jam e nderuar të marr pjesë në konkursin Miss Universe 2024. Kjo është pjesëmarrja e parë e Arabisë Saudite në garën Miss Universe”.

Sipas Khaleej Times, Alqahtani nuk është e panjohur për publikun. Ajo i është bashkuar shumë konkurseve globale, ku më e fundit ishte Miss and Mrs Global Asian në Malajzi disa javë më parë.

Vitin e kaluar, Miss Nikaragua Sheynnis Palacios u kurorëzua Miss Universe 2023.

Për herë të parë, një garuese nga Nikaragua u shpall fituese e konkursit, ndërsa Antonia Porsild nga Tajlanda dhe Moraya Wilson nga Australia siguruan përkatësisht pozitën e dytë dhe të tretë.

The post Historike, Arabia Saudite merr pjesë për herë të parë në “Miss Universe” appeared first on Albeu.com.


Huazuar nga Albeu.com

Back to top button