Aktualitet dhe Lajme

F1/ Leclerc princi i Monakos, në podium me Ferrari edhe Sainz: “Mendova për babain tim, ishte ëndërra jonë”

Share

Në fund të një GP të Monakos i ndryshueshëm vetëm në startin e parë nga një aksident që përfshiu Sergio Perez dhe dy drejtuesit e Haas (të gjithë të padëmtuar), Charles Leclerc më në fund shkruajti emrin e tij në listën e nderit të Montecarlo. Piloti i Ferrari kontrolloi “me lehtësi” një procesion shumë të shpejtë që e pa të përfundonte garën përpara McLaren të Oscar Piastri (që u nis krah tij në start) dhe SF-24 binjake të shokut të tij të skuadrës Carlos Sainz.

Flamuri i kuq në fillim e lejoi spanjollin Sainz të kthehej në garë pas kaosit që shkaktoi kontakti me Piastri disa sekonda pas semaforit. Vendi i katërt final për Lando Norris me McLaren tjetër. Pas aksit Ferrari-McLaren janë George Russell, Max Verstappen dhe Leëis Hamilton. Në dhjetë më të mirët dhe pikë në renditje edhe për Yuki Tsunoda, Alexander Albon dhe Pierre Gasly.

LECLERC: “E FITOVA PËR BABAIN TIM”

Charles Leclerc, pas triumfit në GP të shtëpisë së tij, i pari për të në Principatë tha: “Nuk ka fjalë për të shpjeguar atë që ndiej. Të nisesh dy herë nga pole pa mundur të fitosh, e bën këtë sukses edhe më të veçantë. Këtu kam ëndërruar të bëhem një pilot i Formula 1. Është e vështirë në një nivel emocional. Në 15 xhirot e fundit shpresova vetëm të mos shkonte asgjë keq, sepse tashmë isha pothuajse i pushtuar nga emocionet. Mendoja pothuajse më shumë për babain tim sesa për garën. Ai donte që unë të bëhesha pilot i Formula 1 dhe të fitoja këtë Grand Prix”.

Lexo më tejNewey largohet nga Red Bull: Ferrari shpejton, takim blitz në Londër me Vasseur

“Ishte e bukur, me të vërtetë e veçantë, por edhe e vështirë – vazhdoi Leclerc -. Kisha diferencë ndaj rivalëve tanë, por të bësh 78 xhiro me të njëjtat goma nuk është e lehtë. Ia dolëm mirë për një pjesë të mirë të garës: makinë fantastike, më duhet të falenderoj ekipin tim dhe më pas edhe tifozët në Montecarlo, e ndjeva mbështetjen e tyre që nga ky moment, por në fakt gjatë gjithë fundjavës”.Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button