Aktualitet dhe Lajme

EMRAT/ Tentoi të vriste një person me kallashnikov, dalin pamjet e arrestimit të 41-vjeçarit në Elbasan

Share

Kanë dal pamjet nga operacioni policor i koduar “Plani”, ku u parandalua një ngjarje e rëndë kriminale. Si rezultat i këtij operacioni u shpallën në kërkim shtetasit Brikin Rusta dhe Klaudjo Sulmina, si dhe u vu në pranga shtetasi Boiken Bahiti. Dyshohet se shtetasi Brikin Rusta do të vriste një shtetas me precedent kriminal.

LEXO EDHE: Me kallashnikov të fshehur nën xhaketë, si e pikasi policia personin që do të kryente vrasje në Elbasan

Njoftimi i Policisë:

Falë inteligjencës informative dhe ndërhyrjes në kohë, Policia e Elbasanit parandalon një ngjarje kriminale.

Dyshohet se do vriste një shtetas me precedent kriminal, të cilin po e kërkonte për shkak të një konflikti të mëparshëm ndërmjet tyre, si rezultat i kontrollit të Policisë në terren, 23-vjeçari nuk mundi të kryente vrasjen.

Ky shtetas hodhi armën e zjarrit në rrugë dhe u largua për t’i shpëtuar shërbimeve të Policisë. Vijon kontrolli i zonës për lokalizimin dhe kapjen e tij.

Shpallet në kërkim edhe një shtetas tjetër, i dyshuar bashkëpunëtor i 23-vjeçarit për kryerjen e kësaj vrasjeje.

Ndërkohë, kapet dhe vihet në pranga një 41-vjeçar (lidhje shoqërore e 23-vjeçari), pasi iu gjetën në banesë drogë, armë dhe municion luftarak.

Sekuestrohen 2 armë zjarri (1 kallashnikov dhe 1 PMSH), municion luftarak, lëndë narkotike cannabis sativa dhe një radio si të Policisë.

Strukturat hetimore dhe operacionale të Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, në bashkëpunim me ato të Komisariatit të Policisë Elbasan, falë informacioneve të siguruara nga inteligjenca informative, se një shtetas i pajisur me armë zjarri, kërkonte të vriste një 24-vjeçar të dënuar 2 herë më parë, për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve (me të cilin ishte konfliktuar para disa ditësh), kanë organizuar menjëherë punën për parandalimin e kësaj ngjarjeje kriminale.

Në kuadër të operacionit policor të koduar “Plani”, shërbimet e Policisë kanë ushtruar kontrolle të imtësishme në qytetin e Elbasanit, me qëllim parandalimin e kësaj ngjarjeje, si dhe për lokalizimin dhe kapjen e shtetasit që dyshohet se kishte planifikuar të kryente vrasjen.

Shtetasi Brikin Rusta23 vjeç, banues në Elbasan, në pamundësi për të realizuar planin e tij, si rezultat i presionit policor në terren, në lagjen “Qemal Stafa”, në rrugën “Tomorr Sinani”, ka hedhur armën e zjarrit në rrugë dhe është larguar. 23-vjeçari është shpallur në kërkim dhe vijon puna për kapjen e tij.

Shërbimet e Policisë, në vijim të veprimeve hetimore për këtë rast, të kryera në bashkëpunim me Prokurorinë, kanë ushtruar kontroll në banesën e shtetasit Boiken Bahiti, 41 vjeç, banues në Elbasan, ku kanë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale, 1 armë zjarri automatik PMSH, municion luftarak, rreth 300 gramë lëndë të dyshuar narkotike cannabis sativa dhe një radio si të Policisë.

Në përfundim të veprimeve të para hetimore, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit B. B., si dhe u shpallën në kërkim shtetasit Brikin Rusta 23 vjeç dhe 22-vjeçari i dyshuar bashkëpunëtor i shtetasit për kryerjen e kësaj ngjarjeje kriminale.

Strukturat hetimore të DVP Elbasan, në bashkëpunim me Prokurorinë, vijonë hetimet e thelluara, me qëllim zbardhjen e plotë të kësaj ngjarjeje.

Gjithashtu, vijon puna për kapjen e 2 shtetasve të shpallur në kërkim.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Elbasan, për veprime të mëtejshme./abcnews.al
Huazuar nga abcnews.al

Back to top button