Aktualitet dhe Lajme

VIDEO/ Shkurte Fejza Dekorohet me Çelësin e Tiranës nga Erion Veliaj

Share

Në një ceremoni të veçantë, në prag të koncertit të saj jubiljar për 50-vjetorin e karrierës, artistja e mirënjohur Shkurte Fejza u dekorua me Çelësin e Tiranës nga kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj.

Ky nderim i veçantë u bë në shenjë mirënjohjeje për kontributin e saj të jashtëzakonshëm në fushën e muzikës dhe përfaqësimin e denjë të kulturës shqiptare.

Shkurte Fejza, një nga zërat më të dashur dhe të respektuar të muzikës popullore shqiptare, ka një karrierë të pasur që përfshin pesë dekada krijimtari dhe përkushtim. Me këngët e saj, ajo ka arritur të preki zemrat e shumë shqiptarëve, duke u bërë një simbol i vlerave dhe traditave tona kombëtare. Vlerësimi me Çelësin e Tiranës është një njohje e merituar për gjithë punën dhe përkushtimin e saj të palodhur.

Në fjalën e tij, Veliaj shprehu mirënjohjen e tij të thellë për artisten, duke e cilësuar Shkurte Fejzën si një ambasadore të kulturës shqiptare. “Ky çelës simbolik i kryeqytetit është një shenjë e mirënjohjes sonë për gjithë çfarë ka bërë ajo për artin dhe kulturën shqiptare”, tha Veliaj.

Ky moment i veçantë shënon një kapitull të ri në karrierën e Shkurte Fejzës, e cila vazhdon të inspirojë dhe të ndikojë pozitivisht në breza të tërë me muzikën dhe mesazhet e saj. Koncerti për 50-vjetorin e karrierës së saj në Tiranë më 20 Qershor pritet të jetë një ngjarje e paharrueshme, ashtu si ai i 8 Qershor në Prishtinë.  Publiku në Shqipëri do të ketë mundësinë të shijojë live performancat e një prej ikonave të muzikës sonë. Ky dekorim është një dëshmi e qartë e vlerësimit të lartë që Shkurte Fejza gëzon në Shqipëri dhe më gjerë, duke na kujtuar edhe njëherë rëndësinë e ruajtjes dhe promovimit të kulturës sonë kombëtare përmes artit.

 
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button