Aktualitet dhe Lajme

Video/ Cristante i jep fitoren De Rossi në minutën e 95′: Roma fiton ndeshjen 23 minutëshe me Udinese

Share

Roma mposhti Udinese 2-1 në ndeshjen e javës së tridhjetë e dytë të Serie A. Ndeshja në stadiumin Bluenergy, e rifilluar në minutën e 72′ me rezultatin 1-1 kur u ndërpre për shkak të sëmundjes të Ndicka, u vendos në kohën shtesë. Në minutën e 95′, në zhvillimet e një goditje nga këndi, Dybala shërbeu në qendër për Cristante, i cili shënon një gol vendimtare me kokë. Me këtë sukses, De Rossi kalon në +4 ndaj Atalantës së vendit të gjashtë. Debuton me humbje Cannavaro, friulianët mbeten të tretët nga fundi me 28 pikë së bashku me Frosinone.

Çfarë mund të ketë menduar një mbrojtës kampion bote dhe fitues i Topit të Artë si Fabio Cannavaro, në krye të Udineses që nga e marta, kur pa kërdinë e krijuar nga Joao Ferreira, i cili në minutën e katërt dhe të fundit të kohës shtesë dërgoi në këndore një krosim ndaj të cilit kishte të paktën dy zgjedhje në dispozicion? Megjithatë, ky gabim e dënoi Udinese, ashtu si në Verona, të mposhtet në kohën shtesë. Roma merr në shtëpi fitoren, duke siguruar tre pikë themelore për garën për Champions League.

Lexo më tejNdicka u shemb në fushë: përjashtohet infarkti, ja çfarë ndodhi në Roma-Udinese

Heroi është Bryan Cristante i cili në goditjen e këndit të të zakonshmit Dybala kërceu i pashqetësuar mes tre lojtarëve bardhezi dhe e dërgoi topin në rrjetë. Nuk kishte më as kohë për të reaguar. Ajo që kishte mbetur nga ndeshja e ndërprerë, ose më saktë 23 minutat përfshirë shtesën, përfundoi 1-2. Një sukses shumë i rëndësishëm për verdhekuqtë, të cilëve nuk u pëlqeu zgjidhja e miratuar nga Lega Serie A. Një tjetër rënie e rrezikshme për friulianët, të cilët tani duhet të bëjnë një mrekulli në pesë javë për të shpëtuar veten.Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button