Aktualitet dhe Lajme

U arrestua së bashku me 10 punonjës të tjerë mjekësorë, vdes në burgun izraelit kirurgu kryesor i Gazës

Share

Një kirurg i shquar në Gaza ka vdekur në një burg izraelit pasi ishte mbajtur për më shumë se katër muaj, sipas grupeve të të burgosurve palestinezë, të cilët dënuan vdekjen e tij si pjesë e një “shënjestrimi sistematik” të punonjësve të kujdesit shëndetësor.

Dr. Adnan Al-Bursh, kreu i ortopedisë në Spitalin Al-Shifa në qytetin e Gazës, u deklarua i vdekur nga autoritetet izraelite të burgut.

Al-Bursh u arrestua së bashku me 10 punonjës të tjerë mjekësorë në dhjetor gjatë pushtimit tokësor ushtarak izraelit në kampin e refugjatëve Jabalya, raportoi më parë CNN.

Ai u mor duke trajtuar pacientët në spitalin Al-Aëda, sipas deklaratës.

Trupi i tij po mbahet ende nga autoritetet izraelite.

Shoqatat e të burgosurve fajësuan Izraelin për vdekjen e tij, duke thënë se ishte pjesë e një “procesi sistematik të synimit kundër mjekëve dhe sistemit të kujdesit shëndetësor në Gaza”, sipas deklaratës.

CNN ka kontaktuar me Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) për koment.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button