Aktualitet dhe Lajme

Tërmet i fuqishëm në Greqi, sa ishte magnituda

Share

Pak më parë, dy tërmete të fuqishme janë ndjerë në Greqi. I pari ishte me magnitudë 5.2 i shkallës Rihter dhe i dyti 5.7.

Epiqendra e saktë ndodhet 25 kilometra në lindje të Strofades. Banorët e zonës kanë dalë në rrugë për arsye sigurie.

Sipas matjeve të Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare,  epiqendra ka qenë në zonën detare, 36 kilometra në perëndim të Filiatra, Messinia.

Termetet e forta janë ndjerë edhe në ishullin e Kretës. Nga goditjet e tërmeteve nuk raportohet për persona të lënduar.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button