Aktualitet dhe Lajme

Shitet në ankand piktura e Bob Dylan

Share

Një pikturë e rrallë abstrakte që Bob Dylan e kompozoi mbi 50 vjet më parë, së fundmi u shit për 196,156 dollarë në ankand, RR Auction njoftoi në një njoftim për shtyp.

Piktura u realizua gjatë kohës së muzikantit në Woodstock, Nju Jork, periudhë që e pa atë të bashkëpunonte me The Band. RR Auction e përshkroi pikturën në faqen e saj të internetit si një “përbërje abstrakte plot ngjyra dhe energjike. Kanavacja është e mbushur me forma dhe modele abstrakte magjepsëse të kombinuara me imazhe të dallueshme, duke përfshirë nota muzikore, papion, kafshë.”

Sipas shtëpisë së ankandit, Dylan ia ofroi pikturën banores së zonës Woodstock, Sandy LePanto, në këmbim të një tabele astrologjike, duke vënë në dukje se piktura kishte qenë në familjen e saj derisa u rizbulua së fundmi në pasurinë e ish-bashkëshortit të saj, Anthony Lepanto.

Sandy nuk ishte vetëm një nga gratë më të bukura në Woodstock në një kohë kur kishte shumë; ajo ishte një mistike, një lexuese e yjeve dhe krijuese e tabelave astrologjike për miqtë e saj,” shkroi Anne Margaret Daniel.  “Dylan i dha Sandy një pikturë në këmbim të tabelave dhe leximeve që ajo kishte bërë për të.”

Jashtë muzikës së tij legjendare, Dylan ka qenë i njohur për veprat e tij artistike që janë ekspozuar. Një nga pikturat e tij zbukuroi kopertinën e albumit debutues të The Band në vitin 1968 Music from Big Pink. Veprat e tij artistike u përdorën gjithashtu për albumin e tij  të vitit 1970, Self-Portrait./Lapsi.alHuazuar nga Lapsi.al

Back to top button