Aktualitet dhe Lajme

SHBA/ Një oficer policie qëllon me armë gjatë protestës së studentëve në kampusin e Universitetit të Columbias

Share

Një oficer policie qëlloi aksidentalisht me armën e tij në kampusin e Universitetit të Columbias, ndërsa pastronte protestuesit pro-palestinezë nga një ndërtesë të martën, tha Departamenti i Policisë së Nju Jorkut. Askush nuk u lëndua dhe plumbi u gjet në një mur aty pranë.

Rasti është duke u hetuar, thanë zyrtarët e qytetit. Policia arrestoi 112 protestues këtë javë pasi drejtuesit e kolegjit kërkuan ndihmë për të pastruar kampusin e Manhatanit, një veprim që përçau komunitetin e shkollës.

NYPD mbajti një konferencë shtypi të premten për të adresuar këtë çështje, pas disa ditësh kritikash për moslajmërimin e incidentit kur ndodhi tre ditë më parë.

“Shkarkimet aksidentale ndodhin çdo vit dhe ne mesatarisht kemi rreth tetë në vit dhe nuk marrim kërkesë [për informacion] për të,” tha zëdhënësi i NYPD, rreshteri Tarik Sheppard. NYPD tha në një deklaratë të enjten mbrëma se një oficer pa emër i Njësisë së Shërbimit të Emergjencave po përdorte një elektrik dore të një arme zjarri për të ndriçuar një barrikadë brenda Hamilton Hall, të cilën protestuesit e pushtuan pasi u urdhëruan të shpërndaheshin.

Një oficer qëlloi një të shtënë në një mur disa metra larg. NYPD tha se hetoi menjëherë incidentin dhe përcaktoi se ishte një shkarkim aksidental. Asnjë student nuk ishte afër zonës kur u qëllua, thanë zyrtarët.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button