Aktualitet dhe Lajme

SHBA kryen dërgimin e parë të ndihmave nga ajri në Gaza

Share

Ushtria amerikane kreu sot dërgimin e saj të parë të ndihmës ajrore në Gaza. Kjo lëvizje vjen pas vdekjes së shumëpalestinezëve në radhë për ushqim pak ditë më parë. Vende të tjera, përfshirë Jordaninë dhe Francën, kanë kryer tashmë ndihma ajrore në Gaza. Dorëzimi i ndihmave të SHBA-së u krye tre avionë transporti C-130, thanë dy nga zyrtarët amerikanë, të cilët folën në kushte anonimiteti, shkruan Reuters. Një nga zyrtarët tha se ndihma përfshinte më shumë se 38,000 vakte në 66 paleta.

Shtëpia e Bardhë tha të premten se lëshimet ajrore do të jenë një përpjekje e qëndrueshme dhe se Izraeli e mbështeti masën. Nën presionin brenda dhe jashtë vendit, administrata Biden po shqyrton gjithashtu dërgimin e ndihmës detare nga Qiproja, rreth 210 milje detare nga brigjet e Mesdheut të Gazës, sipas një zyrtari amerikan. SHBA prej muajsh i ka bërë thirrje Izraelit që të lejojë më shumë ndihmë në Gaza, diçka për të cilën Izraeli ka hezituar.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button