Aktualitet dhe Lajme

Rikthehen reshjet e dëborës në Korçë

Share

Mëngjesi i kësaj të marte, qarkun e Korçës e ka gjetur të zbardhur nga bora. Reshjet e dëborës janë rikthyer në lartësitë mbi 1400 metra. Mësohet se në aksin rrugor Boboshticë-Dardhë, trashësia e dëborës ka shkuar deri në 10 centimetra.

Gjithashtu, reshjet e dëborës me intensitet të ulët janë regjistruar edhe në zonat malore të Pogradecit dhe Maliqit përfshirë edhe Malin e Thatë.

Ndërsa i gjithë rajoni Juglindor, është përfshirë nga reshjet e shumta të shiut prej orëve të para të mëngjesit.

Është punuar për pastrim dhe kriposje në aksin Boboshticë-Dardhë dhe aktualisht qarkullimi i mjeteve kryhet pa probleme.

Nga reshjet e shiut dhe të dëborës temperaturat janë ulur ndjeshëm, aktualisht termometri shënon 4 gradë.

Kontraktorët janë në gatishmëri për çdo situatë të krijuar nga moti.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button